Teisipäev, juuli 2, 2019
 

Langesid kaks Käina viimast paplit

Helja Kaptein
Käinas Hiiu maantee ääres kasvas erinevail andmeil kuni kuus vana-kõrget-jämedat paplit. Eelmisel nädalal langes neist viimane, jättes püsti vaid jämeda tüve paari turritava oksajupiga.
Praegune Eesti looduskaitse seltsi auliige Maie Jeeser rääkis, et Tallinna botaanikaaia töötajad käisid pärast 2000. aastat Hiiumaal inspekteerimas ja nentisid, et saarel on veel säilinud musti papleid. Neid istutati haljastuseks tööstusrevolutsiooni perioodil 1870–1914. Sellest ajast pärinevad ka Käina paplid.
“Must pappel erineb teistest papliliikidest, sest tal ei ole pehmeid karvaseid vilju, mis võtavad kergesti tuld,” rääkis Jeeser, kelle sõnul olid need vägevad puud väga haruldased.
1958. aastal võeti toonase Hiiumaa täitevkomitee aktiga Käinas kaitse alla kaks paplit, 1971. aastal  veel neli puud.
1973. aastal koostatud Hiiumaad tutvustavas brošüüris “Siin- ja sealpool maanteed” on Käina paplite kõrguseks märgitud keskmiselt 21 meetrit ja tüve ümbermõõduks 5,5 meetrit.
2000. aastal koostas tollal keskkonnainspektori ametis olnud Maie Jeeser akti, kus kirjas, et puude seisu kord on rahuldav.  Juba 2004. aastal võeti aga Käina paplid kaitstava loodusobjektina arvelt maha. “Siis otsustati, et tormide ja seenkahjustuse tõttu olid puud hävimisohus ja kahjustatud, ning neid pole mõtet enam kaitsta,” meenutas Jeeser. Nii polnudki Käina uhked paplid viimastel aastatel  kaitse all.
Saag tegi oma tööd
Käina osavalla valitsuse haldusjuht Tõnu Koppel selgitas, et puud võeti maha, et kõrvaldada oht Hiiu maanteel liiklejatele ja kõrval olevatele kinnistute omanike varale. Kolmest paplist üks murdus tormis kaks aastat tagasi ja kukkus õnneks kõrval olevale haljasalale. “Teise kõdunenud südamik kukkus mõned kuud tagasi tüvest välja ja selgus, et puud hoidis püsti ainult väike osa koore all olevast tüvest,” rääkis ta. “Üks puu jäi poolenisti püsti tehniliste probleemide tõttu ja see töö viiakse lähiajal lõpuni.” Puude läbimõõt oli kaks meetrit.
Aastate jooksul on ükshaaval maha saetud või koos juurtega murdunud mitmed paplid. Nii oligi alles jäänud vaid kaks hiidvana puuhiiglast.
Puid maha võtnud arborist Heiki Hanso ütles, et oligi ime, et need veel püsti seisid. “Seest õõnes ja mädanenud, oleks see võinud iga tugevama tuulega murduda,” ütles ta pärast esimese puu langetamist.
Heiki Hanso rääkis, et pappel juurdub hästi ja kui keegi sooviks, võiks võtta mahasaetud puult pistoksi, need ette kasvatada ja siis kasvõi siiasamasse tagasi istutada.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411