Reede, juuli 12, 2019
 

Kas moodullasteaed lahendaks probleemi?

Tallinnas jääb üle hulk moodullasteaedu – tooks õige ühe Kärdla lasteaeda, kuhu muidu kõik soovijad ei mahu?
Viis aastat tagasi, kui pelinna kimbutas terav lasteaiakohtade puudus, võttis linnavalitsus ajutise lahendusena kasutusele moodullasteaiad, mis aitasid ruumipuudust leevendada. Nüüd lasteaedade rendilepingud lõpevad ja neid saaks soodsa hinnaga rentida või osta.
Tallinna haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala arvates võiks ülejäävaid lasteaedu kasutada mõni teine omavalitsus, et need asjatult seisma ei jääks.
Kuna aga iga omavalitsus tegeleb oma lasteaiakohtade leidmisega ise, ei pruugi info pealinnas ülejäävatest moodulitest nendeni jõuda.
Kui Tallinna linnale läksid moodullasteaiad viieks aastaks maksma umbes veerand miljonit eurot, siis nende aastane kasutus, näiteks uue Kärdla lasteaia ehituse ajaks, läheks maksma eeldatavasti 50 000 eurot.
Kas Tallinnas üle jäävad moodullasteaiad võiks olla ajutiseks lahenduseks Kärdlas nii ajal kui peaks taas tekkima olukord, kui lasteaiakohtadest on puudus või näiteks siis, kui hakatakse uut lasteaeda ehitama?
“Moodullasteaia lahendus on üks võimalikest lahendustest, aga me ei ole praegu veel sellises projektifaasis, kus arutaksime lasteaiahoone ehituse tehnilist lahendust,” vastas Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann, et see töö seisab veel ees.
Ajutine lahendus
Tallinn tellis kaherühmalised lisamoodulid viieks aastaks viiele lasteaiale, kus kohapõud oli kõige suurem. Linn võttis moodullasteaiad Nord Varaliisingult rendile täisteenusena ehk tellis “kuubikud” koos uue lasteaiamööbliga. Lepingu kuutasu jäi suurusjärku 4000 eurot. Seega oli viieaastane kulu linnale umbes veerand miljonit eurot.
Eelmise aasta lõpust hakkasid viieaastased rendilepingud riburadapidi läbi saama ja linn tagastab need liisijale. See tähendab, et korralikud möbleeritud hooned võetakse koost lahti ja ladustatakse.
Probleem on või pole?
Rannala sõnul puudub moodul lasteaedade kasutamiseks edaspidi vajadus, sest kogulinna peale on 300 vaba lasteaiakohta. Konks on selles, et Tallinna linnavalitsus vaatleb kogu linna territooriumi ühe teeninduspiirkonnana, nagu seda teeb ka Hiiumaa vallavalitsus.
Nii Tallinnas kui Hiiumaal on piirkondi, kus lasteaiad pooltühjad, samas kui teistes on kohti puudu. Hiiumaal on lasteaia sõimekohti nappinud nii Kärdlas, Käinas kui ka Paladel, samas Kõrgessaare ja Emmaste lasteaiad on pigem tühjad kui ülerahvastatud.
Ka kardetakse, et Kärdla lasteaeda lisakohtade loomine viiks maakohtade lasteaiad ilmselt veelgi tühjemaks, sest vanematel, kes maakonnakeskuses töötavad, oleks mugavam laps tööle tulles Kärdla lasteaeda tuua. Nii soovitabki osavalla valitsus viia lapse Kõrgessaare või Emmaste lasteaeda, kui Kärdla lasteaias vaba kohta pole.
See valik aga tähendab Kärdlas elava pere jaoks, et iga päev tuleks sõita näiteks Kõrgessaarde 19 kilomeetrit, edasi-tagasi 38 kilomeetrit päevas. Nädalas teeb see 190 kilomeetrit, kuus 760 kilomeetrit. Auto bensiinikuluks ümberarvestatuna oleks lisakulu umbes 100 eurot kuus.
Ajakulu, mis väikelapse jaoks tähendab varasemat ärkamist ja hilisemat koju jõudmist, veel peale selle.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411