Teisipäev, juuli 23, 2019
 

Kas metsafirma tüssab hiidlasi?

Kuvatõmmis
Mitmed Hiiumaa ettevõtjad väidavad, et OÜ Rezer on neile võlgu tehtud tööde eest, ettevõtja ise kinnitab, et tegu on laimuga.
Martti Vesingi ettevõte OÜ VMV Metsahooldus osutas möödunud aastal OÜle Rezer alusmetsa raie teenust. Küll viivitusega, aga tasu oma töö eest saadi tookord kätte. Seepärast otsustas Vesingi tänavu jaanuaris vastu tulla Imre Lossmannile, kes teeb OÜle Rezer metsameistri teenust ja Vesingi ettevõtet taas appi palus.
“Neil oli nii kiire, et jätsin kõik oma teised tööd nende pärast pooleli, kuna nad sügisel oma arved pikkade viivitustega siiski ära maksid, mõtlesime et lähme,” rääkis Vesingi.
Langid, kus Vesingi ettevõttel alusmetsa raiuda aitas, olid kõik eelnevalt mõne teise firma poolt pooleli jäetud, sest tegemist oli, nagu metsameestel kombeks öelda, džungliga, kust saab läbi vaid saega.
“Ilmselt oli mingi hind kokku lepitud, aga mandrimehed tulid siia tegema 120 eurot hektar, aga kui ühe hektari tegemine võtab kolm-neli päeva ja ettevõtjana on su teenistus päevas 20–30 eurot, siis nii ära ei ela,” pakkus Vesingi põhjuse, miks langid teiste poolt pooleli jäeti.
Vesingi aga lanke tükitööna ei tee: “Teeme töö korralikult ära ja arve tuleb vastavalt sellele, mis on kulunud.”
Kes on Oleg?
Vesingi meeskond töötas objektil kaks ja pool nädalat ning esitas selle eest ligi 5000eurose arve. Maikuuks oli arvest tasutud aga vaid 2000 eurot ja sedagi 500euroste juppide kaupa. Samas oli Lossmann tööde lõpetamisel nende teenusega väga rahul olnud.
Pika nõudmise peale sai Vesingi Lossmanni käest kellegi Olegi numbri, kes olevat ettevõtte omanik, ja helistas talle. “Ta pole suurt midagi öelnud, oli lihtsalt ennast täis ja ütles, et me oleme nii kallid mehed, et meile polegi vaja arvet tasuda,” vahendas ta Olegi öeldut Hiiu Lehele.
Vesingi rääkis, et on Olegi korra näinud ja ta sõidab OÜ Rezer märgistusega autoga. Ta andis Olegi numbri ka Hiiu Lehele.
OÜ Razer omanikeringist Olegi nimelist ei leia ja E-Krediidinfos on kirjas ainult juhatuse liige Frederik Pelska, kes ühtlasi on märgitud ka tegelikuks kasusaajaks. Ettevõtte tegevusalaks aga on märgitud lammutamine.
Google otsing annab küll Olegi perekonnanime ja temaga seotud ettevõtete nimed, aga tema telefon on pidevalt hõivatud ja meilidel pole veel vastust tulnud.
Väikeettevõtjatega mängitakse
Vesingi sõnul on ta suhelnud viie-kuue hiidlasega, kel samuti probleemid OÜga Rezer. “Ühel kliendil võeti natuke metsa maha – ta müüs neile ilusat männipalki Kõpu metsast –, raha pole ta aga siiani ühtegi kopikat näinud,” tõi ta näite. “Emmaste poistel on saamata 2500 eurot, Käina omadel 1700 juba eelmisest suvest,” loetles ta veel. Teised pettasaanud ei soovinud leheveergudel oma nimedega esineda.
Vesingile teadaolevalt pole Rezeriga probleeme suurtel ettevõtetel. “Probleeme pole seal, kus liiguvad suured rahad, aga meil liiguvad metsas kõige väiksemad rahad ja meil on probleemid – väikeettevõtjatega mängitakse,” leiab ta.
Vesingi ütles, et lepingut ta OÜga Rezer ei sõlminud. “Olen jah loll ja sinisilmne, aga kokkulepped on seni pidanud,” ütles Vesingi. “Mandri omad ütlevad, et seal juhtub seda tihti, aga Hiiumaal ei ole siiamaani töö eest maksmata jäetud.”
Oma võla müüs Vesingi inkassole, sest ei osanud ise enam midagi peale hakata, aga pole kindel, kas ta oma tehtud töö eest saamata jäänud raha kunagi üldse tagasi saab.
“Kui selle raha kätte saaks, mis nad võlgu on, saaksin selle eest kahe kuu puhkuse-rahad ära maksta,” arvutas ta.
Vesingi rääkis, et inkassofirmale olevat ettevõtte juhid öelnud, et pole tema ettevõttest kuulnudki ega teenust ostnud, ometi on Vesingil tõestuseks konto väljavõte ülekannetega samalt firmalt OÜ Rezer.
Pelska: See on laim
Vesingi kontaktisik OÜs Rezer on Imre Lossmann. “Väga toreda jutuga ja viisakas libe sell. Aprilli lõpus ütles, et läheb Hiiumaalt ära ja enne tagasi ei tule, kui rahad on üle kantud ja meestele makstud, aga juba varsti oli ta tagasi ilma, et arved makstud oleks,” rääkis Vesingi.
Hiiu Leht küsis Lossmannilt tekkinud olukorra kohta selgitust ja ta vastas, et tema teada pole ettevõte kellelegi võlgu ja tema osutab neile vaid metsameistri teenust.
OÜ Rezer juhatuse liige Frederik Pelska ütles Hiiu Lehele, et niisugune asi tuleb talle suure üllatusena. “Võtan sellist juttu laimuna meie ettevõtte kohta,” märkis Pelska.
Ta lisas, et raamatupidamise andmetel on kõik arved makstud ja isegi kui on arve tasumise tähtajast üle mindud, on kõik arved ilusti tasutud hiljem.
“Kes iganes sellist juttu väitis, et oleme kellelegi maksmata jätnud, siis tahaks isegi huviga teada kellele,” ütles Pelska.
Pelska sõnul on nende ettevõte tegutsenud Hiiumaal juba pikka aega ja tal tekkib kahtlus, et mõni teine ettevõte levitab nende kohta lihtsalt n-ö paha sõna.
“Mitte keegi pole minuga ühendust võtnud sellel teemal ning kuulen sellist juttu esimest korda, et me kellelegi võlgu oleksime. Tegemist on laimuga Razer OÜ vastu,” ütles Pelska.
Mujalgi Eestis probleeme
Tartus registreeritud OÜ Rezer on 2014. aastal asutatud Eesti kapitalil loodud ettevõte, mille põhitegevus-
alaks on metsa raie- ja kokkuveoteenused, metsakinnistute ja kasvava metsa ost. Metsamajandamisega tegeleb ettevõte üle terve Eesti. Kui ettevõtte nimi Google-i otsingusse sisse toksida, midagi huvitavat välja ei kooru. Küll ei saa aga sama öelda Lossmanni nime otsingusse trükkides.
Näiteks kirjutas Saarte Hääl 2013. aastal, et Lossmanni firma OÜ Preste Grupp jättis peale metsatöid väljaveoteed korrastamata kuigi Lossmann oli seda korduvalt lubanud.
2016. aastal aga kirjutas ajaleht Sakala, et Lossmanni ja tema firmat OÜ Hansu usaldanud isik jäi ilma nii oma metsast kui ka 30 000 eurost. Isik müüs oma metsa, mille raieks Lossmann omakorda võttis alltöövõtja, ASi Lemex Grupp. Saanud alltöövõtjalt palkide eest raha, jättis OÜ Hansu metsaomanikule maksmata.
Lemex Grupi metsandusvaldkonna juht Rait Hiiepuu lubas toona ajaleheveergudel, et petturitega enam koostööd ei tee. Kõikidel eraomanikel aga soovitas Hiiepuu raieõiguse edasimüümise lepingutesse lisada punkti, mis ütleb, et tehingust saadud raha laekub otse metsaomaniku või selle volitatud esindaja pangakontole.
E-Krediidinfos on Imre Lossmanni nimega seotud neli ettevõtet: OÜ Rautis, OÜ Hansu, OÜ Alemat ja OÜ Preste Grupp. OÜ Rautis ja OÜ Hansu tegevusalaks on märgitud metsandust abistavad tegevused. OÜ Hansu maksuvõlg on 12 000 eurot. Metsaveoga tegelenud OÜ Preste Grupp on pankrotis.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411