Reede, juuli 12, 2019
 

Jahtklubis Dago puhuvad pärituuled

Boris Ljubtšenko
JK Dago uuendas juhatust ja kurssi ning purjetab pärituules edu poole.
Jahtklubi Dago kommodoor Meren Tamm rääkis, et klubi fookuseks on alati olnud Hiiumaa noorte purjetamis-hariduse edendamine. Vahepealsetel aastatel aga on klubi tegevus veidi soiku jäänud.
Aasta alguses uuendasid klubilased juhatust; jätkab Ain Tähiste, uued liikmed on Meren Tamm ja Sven Nuutmann.
“Uus juhatus valiti selleks, et olukorda parandada ja esimesed sammud on ka juba astutud,” selgitas Tamm. Kevadel soetati kaks vähekasutatud Optimisti ja päris uus Laser-tüüpi paat. Laseri soetamiseks annetasid raha Postimees Sailing Team liikmed, Sven Nuutmann aga on samanimelisel avamerejahil purjetava meeskonna kapten.
“See on minu isiklik südameasi, et Hiiumaa purjetamine uuesti käima tõmmata,” ütles Nuutmann. “Kurb on olnud kõrvalt vaadata, kuidas see on peaaegu välja surnud, aga nüüd me teeme selle nimel kõvasti tööd, nii hiidlaste kui vähem hiidlastega, et see asi uuesti käima tõmmata.”
Nuutmann ise alustas seitsmeaastaselt purjetamisõpet Hiiu Kaluri soetatud Optimistidel Orjaku sadamas. Noori purjetamishuvilisi oli tollal palju ehkki nõukogudeajal Kärdlast merele ei lastud.
Mitu unistust
Meren Tamm nimetas klubi tulevikuunistuseks aastaringseid purjetamistreeninguid Hiiumaa noortele. Suuremaks eesmärgiks on purjespordikool, mis toimetaks mitmes saare sadamas. Tulemusena võiks saarel olla kümmekond tipptasemel võistlevat noor-sportlast. Lisaks igatsevad praegu nn Monopolis ja ajutises varjualuses tegutsevad klubilased koduse ja vajadusi katva klubihoone järele.
“Viimastel aastatel on purjetamine lastele vaid suviseks ajaveetmise võimaluseks, aga eesmärk on saada käima süsteemne purjetamisharidus,” lisas Tamm.
Selleks teeb JK Dago koostööd ka Hiiumaa spordikooliga. Nii on spordikooli poolt purjetamistreener Anni Rätsep ja klubi poolt on treeninguteks kogu vajalik inventar. Samas tuleb tõdeda, et Hiiumaale on väga purjetamistreenereid juurde vaja. “Anni on väga hea algtaseme treener, kuid vaja oleks ka kõrgema taseme treenereid,” ütles Tamm. Ta tõi näiteks noore purjetaja Jorgen Kuivoneni, kes on pidanud treeninguid jätkama saarelt väljas, kuna kohapeal puudus vastava kvalifikatsiooniga treener.
Kolm suuremat võistlust ees
Sel suvel on Hiiumaad ümbritsevates vetes veel palju purjetamist, ainuüksi JK Dago korraldab kolm suuremat purjetamisvõistlust.
Esimesena toimuvad 6.augustil peale viieaastast pausi Hiiumaa meistrivõistlused Optimist klassis. Võistlus peetakse Orjakus ja osaleda saavad 6–12aastased lapsed.
Järgmise suursündmuse Eesti meistrivõistluste viienda etapi Hiiumaale toomiseks pidid JK Dago liikmed eesotsas Sven Nuutmanniga väga palju vaeva nägema. EM kestab 9.–11. augustini – siis stardib Kärdla sadamast Eesti meistrivõistluste viies etapp Kärdla Cramo Race. Võistlevad kahepaadid RS Feva, 29er ja 49er. Tegemist on esimese korraga, kui Eesti meistrivõistlused purjetamises Hiiu saare vetesse jõuavad.
“Seda tasub kindlasti vaatama tulla, sest Kärdlas on võimalik kogu võistlust kaldalt vaadata,” soovitas Tamm. Ta tõi võrdluseks, et näiteks Pärnus on purjetajaid maismaalt raskem jälgida.
16.–18. augustini aga toimuvad esimesed Hiiumaa lahtised meistrivõistlused avamerepurjetamises ehk Dago regatt. Reede varahommikul päikesetõusu ajal stardivad purjetajad Kärdla sadamast, et liikuda vastupäeva ümber saare Sõru sadamasse, kuhu eeldatavasti jõutakse sama päeva hilisõhtuks. Laupäeval saavad purjetajad osaleda Sõru merepäevadel ja huvilistele merele väljasõite teha. Seejärel võistlus jätkub lõppedes pühapäeval Heltermaa lähistel.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411