Reede, juuli 26, 2019
 

Hiiumaalgi võiks olla maoteisaldaja

Mitmel pool Eestis tulevad appi loomakaitseseltsi vabatahtlikud juhul, kui soovite saada lahti koduõues elavast rästikust või nastikust. Hiiu saarel veel maoteisaldajaid pole ja seni tuleb ise hakkama saada.
“Peaaegu astusin peale rästikule, kellel ilmselt pojad kõhus. Ei tahaks, et neid juurde tuleks. Lapsed ju iga päev liiguvad seal, kus rästik oli, ja ei oska veel vaadata,” kirjutas sotsiaalmeedias Merliis Sulg, kelle koduaeda oli tulnud rästik.
Veel uuris ta, kas Hiiumaal on kedagi, kes oskaks rästiku kaugemale ümber kolida, kuna ta teab, et  siin-seal on inimesi, kes aitavad rästikuid kaugemale transportida.
Ka Eesti loomakaitse seltsile (ELS) on viimastel nädalatel laekunud mitmeid teateid koduhoovi elama kolinud nastikutest ja rästikutest ning inimesed paluvad abi ja nõu nendest lahti saamiseks.
“Kui on vaja abi, võib julgelt kirjutada või helistada ELSi infoliinile, meie vabatahtlikud on valmis võimalusel aitama, kuid peab arvestama, et ressursid on piiratud ja teatud piirkondades ei ole roomajatega tegelevaid vabatahtlikke,” ütles ELSi juhatuse liige Kaisa Kaljurand saadetud pressiteass.
ELSiga saab ühendust meilil info@loomakaitse.ee või telefonil 526 7117. Infoliinile helistades vastati, et Hiiumaal ühtki maoteisaldajast vabatahtlikku ei ole, lähimad on Haapsalus ja Saaremaal, kuid vaevalt nad nii kaugele on nõus tulema.
Madude vältimiseks ja nendest vabanemiseks on mitmeid loomasõbralikke viise, kinnitati ELSist. Kindlasti ei tohi roomajaid tappa ega vigastada, selline tegu on karistatav. Ka on nastikud ja rästikud looduskaitse all.
“Kindlasti enamik inimesi ei soovi roomajatega kokku puutuda ja veel vähem neilt hammustada saada. Seega tasub ennetavalt tegutseda, kui neid oma hoovi või kodu lähedale ei soovi,” ütles Kaljurand.
Juulis ja augustis on roomajatel munemise aeg, mis tähendab, et emasloomad otsivad kohta, kuhu need poetada. Tavaliselt eelistavad nad lehekuhjasid, pehkinud kände, komposti- või sõnnikuhunnikuid. Seega tasuks need koduõuest eemaldada.
“Kui roomajad juba aias, siis ainuke lahendus on nad kokku korjata ja viia kodust vähemalt kahe-kolme kilomeetri kaugusele metsa,” lisas Kaljurand.

Soovitused
Kuidas roomajad hoovist eemale hoida:
* kasuta aias vibreerivaid mutipeletajaid;
* pane aeda pulga otsas lastele mõeldud tuulikud;
* hoia puhtana aias olevad kivi- ja kompostihunnikud või eemalda need
* hoia mullahunnikud, kompostikastid, lehe- ja sõnnikuhunnikud majast eemal
Kuidas roomajad hoovist ära viia:
* Võtke roomaja reha või paksude kinnaste abil ning asetage ta ämbrisse või karpi. Kindlasti kontrollige, et karbil oleksid õhuaugud
* Sõitke lähimasse metsaalasse ja laske roomaja seal vabaks. Kindlasti peaks see ala olema vähemalt 2–3 kilomeetrit kodust eemal.
Allikas: ELS

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411