Reede, juuli 19, 2019
 

Hiidlased varustasid Antarktika meeskonda

kuvatõmmis
Varahommikusel merel andsid hiidlased Antarktikasse suunduva jahi Admiral Bellingshausen meeskonnale üle pikal reisil hädavajalikku varustust.
Ekspeditsioonilaev möödus Hiiumaast esmaspäeva varahommikul. Kohtumisel aeglustas Admiral Bellingshausen käiku, et vastu võtta halulaeva HiiuIngel meeskonna ja Sõru merekooli esinduse  kingitused.
Hiidlaste kingitused võttis vastu Admiral Bellingshauseni öine vahtkond: vahivanem Toonart Rääsk ja vahimadrus Maris Pruuli.
Püksirihm ja kuiv kala
HiiuIngli kingitus Antarktikasse suunduvale meeskonnale oli kursivõtmise riistapuu – püksirihm.
Ain Tähiste meenutas lugu sellest, kuidas kuulus Kihnu metskapten Enn Uuetoa ehk Kihnu Jõnn olevat käinud Peterburis omale kapteni-pabereid tegemas. Eksami ajal pandud Jõnnile kaart ette ja küsitud, kuidas ta kursi maha märgib. Uuetoa võtnud püksirihma ja küünla ning märkinud nende abil eksamineerijate imestuseks kursi õigesti kaardile.
“Me arvestasime, et kindlasti neil sellist õiget kursivõtmise riistapuud laevas ei ole ja kinkisime selle neile,” selgitas Tähiste.
Tegemist on korraliku vanaaegse püksirihmaga, millele kirjutatud HiiuIngli tervitus Bellingshausenile.
Sõru merekooli kingitused, kuivatatud tuulekala, “Hiidlase tööõlu” ja Sende Lipu raamatu “Armuadrale sündinud” andis üle Katrin Visnapuu.
“Pikal merereisil on väärt lugemine ikka teretulnud ja kuivatatud tuulekalad kannatavad süüa ka siis, kui kõik muu söök otsas on,” selgitas Visnapuu.
HiiuIngli meeskonnas tegid ajaloolise kohtumise kaasa Ain Tähiste, Helle-Mare Kõmmus, Allard Kerves, Taavi Veldi, Toomas Vaher ja Aleksander Tomas Vassiljev. Sõru merekooli esinduses Katrin Visnapuu, Andrus Altrov, Johannes Markus Altmäe, Erik Mell ja Kaspar Mell.
Kohtumine Hiiumaa vetes
Laevad kohtusid enne Hari Kurku Harilaiust ligi kuus meremiili põhja pool. Tähiste ütles, et päris üllatusena kohtumine aset ei leidnud, kuna sellest oli juttu Tallinna merepäevadel, millest mõlemad alused osa võtsid.
“Leppisime kokku, et kohtume Hari kurgus – vaatasime, et oleks ikkagi Hiiumaa veed,” selgitas Tähiste asukoha-valikut.
HiiuIngel jõudis kohtumispaika tagasiteel Tallinna merepäevadelt ja Admiral Bellingshausen teel Virtsu poole. Sõru merekooli esinduse merereis kohtumispaika algas aga varahommikul Heltermaalt kiirpaadi pardal.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411