Teisipäev, juuni 18, 2019
 

Notar aitab vältida tülikaid ja kulukaid kohtuvaidlusi

Harda Roosna | Hiiu Leht
On üldteada, et notarite poole pöördutakse siis, kui on tarvis osta või müüa kinnisvara, sõlmida abielu, teha testament või algatada pärimismenetlus.
Lisaks tavapärastele ametitoimingutele osutavad notarid tegelikult veel mitmeid muid ametiteenuseid, mida igal inimesel võib tarvis minna – olgu selleks kasvõi abielu kinnitamine väljaspool notaribürood või hoopis nõustamine abielu lahutamisel kohtuväliselt. Kohtu või advokaadi asemel notarilt abi otsides võib aga inimene säästa omajagu aega ja raha.
Kõige enamkasutatud notari ametiteenuseks on Hiiumaa notari Maira Katteli sõnul õigusnõustamine väljaspool tõestamistoimingu tegemist. “See tähendab, et kui näiteks notariaalse lepingu tõestamisel nõustab notar klienti toimingu raames niikuinii, siis ametiteenuse korras on inimesel võimalik notarilt õigusalast nõu saada ka ilma, et sellele järgneks konkreetne toiming,” selgitab Kattel. Nagu ka muude ametiteenuste puhul, on õigusnõustamise puhul tasu kokkuleppeline ning kui nõustamisele järgneb ikkagi toiming, siis nõustamise eest eraldi tasu notar ei küsi.
Näiteks saab notari poole pöörduda abi saamiseks kinnisvaratehingute tegemisel ja kavandamisel, samuti kaasomanike vaidluste korral ning kaasomandi lõpetamise küsimuses. Notariga saab konsulteerida ka siis, kui kinnistu piiride või teede kasutamisega seotud erimeelsused on naabrite vahel tüli tekitanud. Notari abile võib loota ka äriühingutega seotud toimingute tegemisel ja seda nii nende asutamist, ühinemist, jagunemist kui likvideerimist puudutavates küsimustes.
Kuigi abielusid saab Hiiumaal kinnitada vallavalitsuses, on Katteli sõnul inimesed oodatud selles küsimuses ka notari poole pöörduma, sest lisaks muule tegelevad just notarid abielude ja lahutuste kinnitamisega. Abielusid saab kinnitada lisaks notaribüroole ka pulmatseremoonial, kui eelnevalt notariga aeg, koht ja töötasu kokku leppida.
Abielulahutus samas on oluliselt valulisem protsess, millega pahatihti kaasnevad tülid ja erimeelsused. “Samas ei tähenda see tingimata tülikat ja kulukat kohtuteed, sest vajadusel on võimalik notarilt küsida nõu ühisvara jagamise osas ning soovi korral sõlmida vara jagamise kokkulepe, seepärast julgustan inimesi pöörduma lahutusega kaasnevate erimeelsuste lahendamiseks just notari poole, et vältida tülikat ja kulukat kohtuteed,” selgitab Kattel.
Samuti saab notarilt konsultatsiooni hagita kohtumenetluse korral eestkostja määramisel ning laste isiku- ja varahoolduse küsimustes.
Lisaks eelnimetatud teenustele on notaritel õigus tegutseda ka lepitaja ja vahekohtunikuna. Lepitamine on hea võimalus lahendada näiteks pärimisest või abielulahutusest tulenevaid erimeelsusi vara jagamise osas ilma kuluka ja aeganõudva kohtuvaidluseta. Kohtuteed saab vältida veel pöördudes Notarite koja juures tegutseva vahekohtu poole, kus saab lahendada erisuguseid vaidlusi, välja arvatud eluruumi üürilepingutest, töölepingutest ja tarbijakrediidilepingutest tulenevad vaidlused. Vahekohtusse pöördumiseks on vajalik ainult osapoolte kirjalik kokkulepe, et erimeelsused lahendatakse Notarite koja vahekohtus.
Lisaks õigusnõustamisele, abiellumistele-lahutustele ning pärimistoimingutele saavad notarid Katteli sõnul inimesi aidata ka dokumentide hoiustamisel ning piiratud teovõimega inimestele kuuluva kinnisvara võõrandamiseks vajaliku nõusoleku saamisel. “Igal juhul tasub enne kohtu või advokaadi poole pöördumist pidada nõu notariga, sest nii võib hoida märkimisväärselt kulusid kokku,” soovitab notar Maira Kattel.
Rohkem teavet leiab Notarite koja veebilehelt www.notar.ee

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411