Reede, juuni 14, 2019
 

Mänguline põhikoolihoone sobitub hästi linnaruumi

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
repro
5 miljonit eurot maksva Kärdla põhikooli hoone arhitektuuri­konkursi võidutöö mõjub hubaselt ja koduselt ning sulandub olemas­olevasse linnaruumi.
Teisipäeval tehti võimlas teatavaks uue Kärdla põhikooli arhitektuurikonkursi võidutöö.
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulunud Eesti arhitektide liidu esindaja Illimar Truverki sõnul on ta ise palju koole teinud ja suure pere isana teab, kuidas koole ehitada. “Aga võistlust ongi vaja selleks, et näha, kuidas teised arhitektid mõtlevad,” ütles Truverk teisipäeval enne võitja väljakuulutamist.
Ülesanne, mille võistlusel osalenud arhitektid lahendama pidid, oli tema sõnul üpris keeruline, sest hoone tuli sulatada olemasolevate hoonetega ühte tervikusse. Parima lahenduse pakkus arhitektuuribüroo Arhitekt Must projektiga “Asum”.
Tema sõnul ei olnud žürii otsus lihtne, aga see-eest üksmeelne, sest üks töö viiest eristus teistest väga: “See oli kõige hiiumaalikum ja kodusem ning kõige parema kontseptsiooniga.”
Truverk lisas, et ühtegi kohe valmistehtavat projekti võistlusel ei olnud ja kõigis oli mingeid vigu. Võidutöös polnud neid aga palju ja kontseptsioon on siiski kõige olulisem.
Hiiumaa vallavanema Reili Ranna sõnul sai otsustamisel kaalukeeleks, et uus hoone vastaks kooli vajadustele ja sobituks linnaruumi, olulised olid ka mõistlikud ülalpidamis­kulud ja optimaalne ehitusmaksumus.
Parimaks valiti “Asum”
Võidutöö autorid on arhitektid Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Lisett Laurimäe ja Andreas Krigoltoi. Nende kavandi “Asum” järgi on Kärdla põhikooli hoonetekompleksi keskel üks suurem maja, millesse mahub enamik õpperuumidest. Sellega liituvad madalamad hooned, milles asuvad õuesõppeklassid, algkooliosa klassiruumid ja väiksemate laste mänguala.
Žürii kiidusõnu pälvis just ideekavandi see osa, mis noorema kooliastme õpilaste jaoks muudab kooliruumi kodusemaks, samuti saavad nad liikuda turvaliselt siseruumide ja hooviala vahel.
Võidutöö ühe autori Ott Alveri sõnul oli üks nende eesmärke sulatada uus hoone olemasolevate eramajade ja suuremate hoonetega ühte tervikusse. “Seepärast ongi see esimese korruse maailm koos hoovide ja külgmiste tiibadega hästi mänguline, madal ning sobitub piirkonda,” selgitas Alver.
“Lisaks oli vaja uuele hoonele Uue tänava poole nägu ka saada, selleks tuli kooli peasissekäik tinglikult pikendada tänava äärde välja ning teha sinna esindus- ja lipuväljak, et kõik oleks üks tervik ja inimesed tänavalt saaksid aru, kuhu nad tulevad,” selgitas ta.
Vallavanem Reili Rand ütles, et arhitektuuribüroo Arhitekt Must pakutud lahendus on kontekstitundlik, sobitub hästi nii asukoha, olemas­olevate hoonete kui lapse mõõtmetega. “Arusaadav ja lihtne vorm, koolimaja mõjub hubaselt ja koduselt ning hoonele kavandatud viilkatused on Hiiumaale omased ning kuigi põhikool, muusikakool ja gümnaasium on kõik eraldiseisvad majad, moodustavad need väikese hariduslinnaku koos majade­vahelise paindliku väli­ruumiga,” kirjeldas valla­vanem võidutöö tugevusi.
Vana maja ja võimla jäävad alles
Arhitektidele antud ülesanne uue koolihoone loomisel oli keeruline, sest alles pidi jääma nn vana ehk enne sõda ehitatud koolimaja, milles praegu asub muusikakool, samuti võimla ning arvestada tuli ka gümnaasiumihoonega.
“Kõiki neid tingimusi arvestades saame tunda rõõmu, et viis erinevat tööd meile tähtajaks esitati,” oli vallavanem rahul.
Ranna sõnul ootab peale võidutöö selgumist siiski suurem töö veel ees, kuna hoonet alles hakatakse projekteerima ja täpsemalt paika joonistama. “Loodetavasti järgmisel suvel saame ehitama hakata ja kahe aasta pärast sügisel, kui praegune esimene klass läheb kolmandasse klassi, peaks uus koolihoone olema juba valmis.”
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid Hiiumaa valla­vanem Reili Rand, valla arhitekt Kaire Nõmm, arhitektid Peeter Loo, Illimar Truverk ja Eve Komp.
Kärdla põhikooli uus hoone on planeeritud 340 õpilasele ja 60 töötajale, kellest 33 on õpetajad.
Uue õppehoone ehitust toetab riik Euroopa Liidu rahastatud koolivõrgu korrastamise meetmest 3,4 miljoni euroga, millele vald eelarvestrateegias 2035+ on planeerinud lisada enam kui 1 miljon eurot. Projekteerimiseks on samas dokumendis planeeritud
64 000 eurot.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411