Reede, juuni 14, 2019
 

Joobes juhi liiklusesse jõudmist saavad takistada ka kaaslased

Joobes sõidukijuhi osalusel toimunud liiklusõnnetuste arv on viimastel aastatel mõnevõrra vähenenud, kuid hukkunute arv on jäänud samaks, teatab maanteeamet.
Nii tabati tänavu esimese viie kuuga roolist 2566 alkoholi­joobes sõidukijuhti, 956 neist olid kriminaalkorras karistatavas joobes.
Maanteeameti tellitud küsitlus­uuringu järgi on 60 protsenti elanikkonnast valmis takistama alko- või narkojoobes juhti rooli istumast ja 22 protsenti on valmis takistama vaid oma tuttavaid. Aastatega on takistada püüdjate osakaal püsinud samal tasemel. Reaalselt on joobes juhti takistanud või püüdnud takistada 45 protsenti elanikkonnast.
Möödunud aastal toimus joobes sõidukijuhi osalusel 148 inimkannatanuga liiklusõnnetust. “Tihtilugu tarvitatakse alkoholi kaaslastega, mis tähendab, et enne rooli istumist on olnud kellelgi võimalus kaaslane peatada, kuid seda ei ole suudetud teha piisavalt tulemuslikult või on see üldse tegemata jäetud,” selgitab ameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.
Tema soovitab sõpradega peole minnes juba eelnevalt läbi mõelda, kuidas vältida olukorda, kus alkoholi tarvitanu sõidukirooli istub.
Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi mõjust ja selle lagunemisest organismis ei ole aastatega oluliselt paranenud. Jätkuvalt ollakse halvasti kursis, kui suure alkoholi­sisalduse veres tekitab pits viina ja mitu tundi kulub täielikuks kainenemiseks.
Heinrand selgitab, et alkoholi lagundamisprotsessi ei ole võimalik forsseerida. Rahva seas levinud müüdid, et magamine, sportimine, saunas või külma duši all käimine kiirendavad kainenemist, ei pea tegelikkuses paika. Vaid 5 protsenti alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95 protsenti tööst teeb ära maks. Seega on täielikuks kainenemiseks vaja aega.
“Alkoholi tarvitamine tekitab paljudes inimestes tunde, et temaga ei juhtu midagi halba, sõidetakse suurtel kiirustel ja turvavööta. Kõik need kolm faktorit – alkohol, kiirus ja turvavööta sõit – viivad kokku­võttes suure tõenäosusega raskete tagajärgedega liiklusõnnetuseni,” hoiatab Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe. “Kui teil endal ei õnnestu takistada alkoholijoobes lähedast sõitma minemast, tuleb kindlasti abi paluda politseilt, helistades numbrile 112. Seeläbi saab ära hoida suurema õnnetuse, mis võib igaveseks ära rikkuda kogu perekonna elu ja tekitada valu paljudele inimestele.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411