Reede, mai 3, 2019
 

Uued teadmised koovitaja kohta

Riho Marja
Eestis on alates 1922. aastast rõngastatud kokku 186 suurkoovitajat ja nende kohta on teada 36 taasleidu, sh korduvvaatlused ühe isendi kohta.
Keskkonnaagentuuri juhtiv­spetsialist Riho Marja märgistas koos Jaanus Eltsiga varasema rakendusuuringu käigus aastatel 2015–2016 kokku 11 suurkoovitajat (Numenius arquata). Tegemist on kolmanda kaitsekategooria linnuliigiga, kelle elupaiga­kasutust uuriti põllumajandus­maastikus.
Kuna rõngastamisel kasutati lisaks klassikalisele alumiinium­rõngale ka värvi­rõngaid, on nendest lindudest tulnud mitmeid ja väga üllatavaid taasleide. Kõik taasleitud linnud on avastatud tänu lindudele pandud värvirõngastele (punane rõngas ja laimivärviline numbrikoodiga rõngas) ning rõngainfo on loetud kas binokli või vaatlustoruga ilma linde uuesti püüdmata ja häirimata.
Keskkonnaagentuuri rõngastuskeskuse spetsialisti Olavi Vainu sõnul on taas­leidude põhjal saadud info olnud väga üllatav, sest koguni kaks 2015. aastal märgistatud suurkoovitajat pesitsevad ka tänavu täpselt samal alal, vastavalt Viljandi- ja Valgamaal ja see on nii juba vähemalt viiendat aastat järjest.
Suurkoovitajad on pika­ealised linnud, kes võivad elada rohkem kui 20aastaseks, kuid varasemast ei olnud Eestist teada, et liik on väga pesapaigatruu ja valib pesitsemiseks aasta-aastalt sama piirkonna.
Ehkki linde on rõngastatud ülemaailmselt juba üle saja aasta, ei ole siiani paljude liikide kohta täpsemalt teada nende rändeteedest, talvitusaladest ega ka näiteks sellest, kui vanaks linnud elavad.
Lindude rõngastamine ja märgistamine on klassikaline harrastusteadus, sest lisaks teadlastele saavad seda teha ka kvalifikatsiooni omandanud teiste elualade esindajad.

Valdo Jahilo
keskkonnaagentuur

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411