Reede, mai 17, 2019
 

Sõru muuseum avas 20. hooaja

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Teisipäeval avati pidulikult Sõru muuseumi 20. hooaeg, kokkutulnud meenutasid möödunud aegu ja tutvusid muuseumi tulevikuplaanidega.
Käesolev aasta on Sõruotsa kandi jaoks tõeline sünnipäeva­aasta: täitub 765 aastat Sõru esmamainimisest, 20 aastat Sõru muuseumi loomisest ja 15 aastat Sõruotsa külaseltsi asutamisest.
“Ühest küljest võivad need numbrid tunduda üsna väikesed, kuid väikese kogukonna jaoks on see suure tähendusega,” ütles Sõru muuseumi direktor Kaie Pranno peo avakõnes.
Sõru muuseumi looja Milvi Vanatoa meenutas, et kõik sai alguse väikesest näitusest, mille ta 20 aastat tagasi ülemaailmsete ESTO kultuuripäevade jaoks koostas: “See pidi vaid nädala üleval olema, aga see meeldis inimestele väga ja jäi hoopis terveks suveks.”
Algusaastail olid Vanatoale suureks abiks Helgi Põllo ja Urmas Selirand Hiiumaa muuseumist. “Kui mul mingi mõte tuli, helistasin Helgile, algul muidugi küsisin, kas ta tahab mind aidata – ja nii see läks,” rääkis Vanatoa.
Kohalike inimeste panuseta poleks muuseum see, mis see praeguseks on, sest eksponaadid on ümbruskonna elanike poolt annetatud ja igal asjal rääkida oma lugu.
“Mõtlesin, et kui ma tahaks kõigile tänuks lilli tuua, siis neid inimesi on nii palju, et mul poleks koduaiast ega kuskilt nii palju lilli võttagi,” möönis Vanatoa.
Veel kiitis ta kümme aastat muuseumit juhatanud Helve Russakut, kes Vanatoa sõnul tegi korda muuseumi paberimajanduse.
Vanatoa rääkis, et on alles hoidnud ajaleheväljalõikeid muuseumit puudutavate artiklitega, millest ühes kirjas, et aasta jooksul oli Sõru muuseumis 20 näitust ja pool tuhat külastajat. Tema sõnum muuseumi uuele direktorile Kaie Prannole oli jõuda selleni, et muuseumis oleks taas sama palju näitusi ja külastajaid.
“Sinul on kõige suurem vastutus, sina pead ju edasi lendama, tegema kõike seda, mida meie ei teinud ja ei jõudnud, aga need mälestuse asjad – neid hoia ikka edasi,” soovis Vanatoa.
Emmaste põhikooli direktor Merje Kikas meenutas heade sõnadega aastat, mil ta muuseumis töötas. Kikas asus muuseumis tööle 2007. aasta varakevadel, peale uue muuseumi­maja avamispidu, kui teda ootas ees tühi maja.
“Meie ülesandeks oli seda maja hakata täitma ja ma mäletan, et esimesed kuud oli nii, et me näitasime külalistele seda maja, sest asju siin ju veel ei olnud,” meenutas Kikas, keda vaimustab kogukonna­muuseumi eripära. “Siin oli iga esemega kaasas ka oma lugu ja teinekord oli isegi nii, et lugu oli väärtuslikum, kui see ese ise. Ja mitte ainult eseme lugu, vaid ka see lugu, kuidas ese muuseumisse jõudis.”
Muuseum kogukonna liitjaks
Sõru muuseumist on aastatega saanud palju enamat, kui vaid mäluasutus – taastatud on legendaarne kinopunkt ja üheskoos külaseltsiga loodud kogukonnatuba. Lisaks tegutseb muuseumimajas esimest aastat ka SA Hiiumaa Sadamad ja veidi kauem Sõru merekooli selts.
Pranno kiitis oma eelkäijate Milvi Vanatoa ja Helve Russaku tehtud tööd ning teatas, et kahe aastaga töötab muuseum koostöös Ahhaa teaduskeskuse ja Hiiumaa muuseumiga välja just Sõru muuseumi haridusprogrammid.
“Loodud on suurepärane kogu ja nüüd on aeg seda ka laiemalt tutvustada,” ütles direktor. Veel lisas ta, et praegusele kultuuripärandile on kavas lisada teaduslikke eksponaate.
Merje Kikas aga lubas, et muuseumi ja kooli koostöö saab tulevikus olema tihe. “Arvan, et lapsed peab oma kultuuri juurde tooma juba väikesest peale ja muuseum peab olema elav,” ütles Kikas.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411