Reede, mai 31, 2019
 

SDE debatituur jõudis ka Kärdlasse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Erakonnale uue juhi valimiseks valmistuvad sotsiaaldemokraadid korraldasid üleeestilise kandidaatide esitlustuuri – esmaspäeval jõudis see ka Hiiumaale.
Kõikides teistes maakondades juhtis nelja kandidaadi debatti europarlamendi valimised  võimsalt võitnud Marina Kaljurand, Hiiumaal aga riigi­kogust seekord välja jäänud Heiki Nestor.
Kandidaadid Riina Sikkut, Sven Mikser, Indrek Saar ja Lauri Läänemets tutvustasid end ja vastasid järgemööda Nestori esitatud küsimustele. Seejärel anti küsimisvõimalus kohalikele sotsiaaldemokraatidele.
Debati järel ütles Indrek Saar, et tema teada pole teised erakonnad midagi sellist korraldanud. Küll on sotsid ise korra varem samalaadse erakonna esimehe kandidaatide debatituuri korraldanud. Tookord küll kõikidesse maakondadesse ei jõutud, vaid kutsuti erakonna liikmed regioonidesse kokku. Sven Mikser meenutas, et ka 2015 tegid nad mõned debatid, aga need toimusid vaid Tallinnas ja Tartus.
Saar selgitas, et tegu on mitmekihilise demokraatia kooliga. “Me ise debattide käigus sõnastame koos nende inimestega, kellega debatte peame, oma visiooni, kuidas me koos edasi minema hakkame,” ütles Saar. Teisalt on see tema sõnul võimalus võtta aega rääkida organisatsiooni liikmetega kõigis maa­kondades.
Milles siis asi, kas pole üht ja piisavalt head kandidaati või on häid kandidaate nii palju, et ei oska valida?
Sven Mikser vastas, et kui on olnud tegu erakonna juhi tagasivalimisega, siis temal tavaliselt konkurenti pole olnud. Nüüd aga on olukord erinev ja erakonna esimees on teatanud, et ta uuesti ei kandideeri. “Seekord on tegemist uue esimehe valimisega, on avatud võistlus ja kandidaate heas mõttes tavapäratult palju,” ütles Mikser.
“Ideaalset inimest ju ei ole – üks on rohkem ideoloog ja teine oraator, kolmas organisaator – ja eks me tahame saada maakondades oma liikmetelt ka tagasipeegeldusi, milliseid juhiomadusi praegu on kõige rohkem vaja erakonda edasi viima,” põhjendas Mikser.
Oluline on tema sõnul ka tagasiside, kuidas organisatsioon tajub seda, et valimised sisuliselt ebaõnnestusid ja erakond kaotas riigikogus viis kohta.
Ka Riina Sikkut rõhutas debati erakonna sisse suunatud mõju: “Liikmetel ongi ju küsimused, miks läks riigikogu valimistel halvasti, mida teha paremäärmuslastega… Need küsimused on piirkondades sarnased ja need tuleb läbi arutada. Ei ole ju nii, et keegi tuleb ja ütleb õige vastuse.”
Ühe küsimusena räägiti sotside kuvandist, millega oldi hädas – erakonnale ja selle juhile Jevgeni Ossinovskile jäi külge alkoholiaktsiiside tõstja silt, kuigi see polnud sugugi ainus teema, millega erakond valitsuses olles tegeles.
Mikser ütles, et konkurentide asi on ikka leida vastase nõrkusi ja neid rõhutada ning poliitika on selles mõttes natuke nagu sport. “Me muidugi tahaks, et poliitika oleks eelkõige konstruktiivsete ideede võistlus, sest alternatiive ju on, aga tihtipeale kasutatakse küsitavaid vahendeid,” märkis Mikser.
Saar tunnustas Hiiumaa organisatsiooni, kus tema sõnul on toimunud suhteliselt ideaalilähedane areng – sotsiaal­demokraatide ridades jätkavad senised liikmed, samas on lisandunud palju noori ja energilisi inimesi. “Kuna seda kroonis ka võit kohalikel valimistel, siis järelikult kohalikud inimesed ka hindavad seda, mida nad teevad,” järeldas Saar.
Hiiumaa sotsiaaldemokraatidel jäi lõplik valik siiski tegemata – leiti, et SDE esimeheks sobiksid nii Indrek Saar kui Lauri Läänemets. Ase­esimehe kohale pakkusid hiidlased nii Sikkutit kui Mikserit.
Sven Mikser tegi küll debatituuri kaasa, kuid kolmapäeval teatas, et läheb tööle Euroopa Parlamenti ega kandideeri erakonna esimeheks.
SDE üldkogu peetakse 9. juunil.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411