Teisipäev, mai 7, 2019
 

Riigi toetusega saab üks vana maja uue katuse

Aprilli lõpus selgusid Eesti väärtusliku taluarhitektuuri toetuse taotlusvooru tulemused – muinsus­kaitseameti toetusega vahetatakse Hiiumaal ühe rehemaja katus.
Triin Lauri taotles toetust Kiduspe külas asuva 140 aasta vanuse klassikalise rehe­tare katuse väljavahetamiseks. Praegu on maja õlgkatuse peal ligi 30 aastat tagasi paigutatud eterniit. “Ühest küljest hoidis maja hävingust, teisest küljest näeb see ikka päris kole välja, sest maja ise on säilinud uskumatult hästi,” kirjeldas Lauri uhkusega. Toetuse abiga saab rehetare nüüd taas korraliku õlgkatuse.
Elu esimesed 20 aastat Hiiumaal elanud Lauri rääkis, et tegemist on tema esivanemate majaga, mis pikka aega kuulus mitmele pereliikmele. 2007. aastal otsustas Triin õe Piret Lauri ja Margus Kasteini soovitusel ja abiga maja sugulastelt välja osta ning suvekoduna kasutusele võtta. “Margus ja Piret veensid meid, et sel majal on selline ajalooline väärtus, et see lihtsalt tuleb tagasi osta,” meenutas ta.
Kümmekond aastat tagasi sai maja täiesti korda tehtud, vaid katus jäi toona tegemata. Nüüd siis seisab ees katusevahetus. Paraku katab toetus need kulud vaid osaliselt. “Kui me hinnapakkumisi võtsime, siis juba nägime, et hind on kolm korda kallim,” nentis Lauri. Nii tuleb ligi 500 ruutmeetri suuruse katuse väljavahetamiseks ka omanikel endil kõvasti panustada. “Mis seal salata – see katus tuleb nagunii ära vahetada – ses suhtes on see rõõmus koorem, mida me kanname,” möönis Lauri.
Sügisel uus taotlusvoor
Hiiumaalt laekus 12 nõuetele vastavat taotlust. Muinsuskaitseameti kommunikatsiooninõunik Eve Rand ütles, et taotlusi hindas seitsmeliikmeline erialaspetsialistidest koosnenud komisjon, mis otsustas toetada just seda hoonet.
Enne 1940. aastat ehitatud väärtuslike taluhoonete katuse­töödeks sai 19 era­omanikku toetust kogusummas 200 000 eurot. Muinsuskaitseametile aga laekus tähtajaks 144 nõuetekohast taotlust ligi 1,2 miljoni väärtuses – see näitab ilmekalt, kui suur on tegelik toetusevajadus.
Tegu on neljaaastase piloot­projektiga väärtusliku taluarhitektuuri säilimise toetamiseks. Selleks eraldatud vahendid leppis valitsus kokku 2018. aasta riigieelarve strateegia läbirääkimistel.
Uue taotlusvooru kuulutab muinsuskaitseamet välja juba käesoleva aasta sügisel ja vooru eeldatav eelarve on 100 000 eurot. Toetuse taotlemiseks ei pea hoone olema riikliku kaitse all.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411