Teisipäev, mai 28, 2019
 

PM: Kalana sadam laguneb

Kaheksa aastat tagasi ostis salapärane Vene investor Dmitri Morozov Kalana sadama koos mereäärsete kinnistutega, kirjutas laupäevane Postimees.
Morozov ostis sadama oma ettevõtte DM Harbour Capital OÜ kaudu, mille ainus juhatuse liige oli ostu hetkel endine Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige, elamislubade skandaaliga seotud Nikolai Stelmach. 2012. aastal ütles Stelmach Hiiu Lehele, et uued omanikud loodavad sadama arendamiseks saada toetust Euroopa Liidu fondidest. Häviva sadama omanik aga pole aastate jooksul sadamakai päästmiseks midagi teinud ning juba toona hädasti remonti vajanud sadam laguneb loodusjõudude käes kiiresti. Nüüd ähvardab sadamakaid juba kokkuvarisemine.
Kui Kalana vana sadamakai lõplikult puruneb, jääb tormide meelevalda ka selle kõrvale rajatud Ristna jahisadam ja Endel Evert, kes Kalana lahes uut väikesadamat arendab, on suure probleemi ees. Ristna jahisadama muulid ja kaldakindlustus on suures osas valmis, sadam on registris ning sel on ka kasutusluba. Ent kui Kalana sadama vana kai merele järele annab, hakkavad läänetormide lained ründama Everti sadama muule ja võivad ohustada ka sadamas seisvaid laevu. Evert on Morozovile kuuluvat lagunevat kaid ja lainemurdjat ka omal kulul parandanud, et need veel mõnda aega vastu peaksid.
Kalana puhkeküla omaniku Enn Randmaa sõnul on talle ja teistele piirkonna ettevõtjatele sadama krunti pakutud 500 000 euroga, mis tema arvates on ülepakutud hind. Randmaa lisas, et pole mõeldav osta nii kallist kinnistut, millega kaasneb kohe vajadus hakata sellesse miljoneid investeerima.
Everti sõnul on Morozov öelnud, et tema Kalanas sadamat pidada ei taha, vaid soovib n-ö sissepandud raha välja võtta.
Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles Postimehele, et tegemist on eraomandiga ning vald olukorda ei sekku.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411