Reede, mai 3, 2019
 

Pisike ja tubli Kärdla nukuteater sai eripreemia

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
SANDRA LIISA LEIGRI
Kärdla nukuteater pälvis Otepää kultuuri­keskuses toimunud põhikoolide kooliteatrite riigifestivalil eripreemia.
Eelmisel nädalavahetusel osales Kärdla nukuteatri näite­trupp festivalil Kooliteater 2019 OTEPÄÄ. Lõuna-Eestis sai kokku 18 kooliteatrit, 170 noort teatrihuvilist ja näidati 18 etendust. Kärdla nukuteater pälvis tihedas konkurentsis eripreemia pööraste sokikollide elluäratamise eest lavastuses “Max ja soki­kollid”.
Kärdla nukuteatri eest­vedaja ja näiteringi juhendaja Kersti Ojasalu jäi festivalilkäiguga rahule: “Lapsed olid väga tublid ja asjalikud, nad jaksasid esimesel päeval ka kõikide teiste koolide näidendeid vaadata.”
Kärdla oli ainuke nukuteatrite esindaja, oli ka üks varjuteatrinäidend ja muid teatri erivorme, kuid peamiselt oli esindatud traditsiooniline kooliteater. “Eks me huvitavat vahepala pakkusime niiöelda sõnateatrile või sellele tavalisele kooliteatrile,” arvas Ojasalu.
“Paremad üle Eestimaa olid koos ja seda oli tunda ka, et nad ikka väga tasemel olid,” leidis Ojasalu, et konkurents oli tihe. Seda enam on väga suur asi, kui väike Kärdla nukuteater ka vabariiklikul festivalil ära märgitud sai.
Sel aastal puudutasid mitmed etendused nutimaailmaga seotud muresid, mis Ojasalu arvates peegeldab hästi praegust olukorda: “Tundub, et noored saavad ise ka aru, et selle asjaga on probleeme.”
Lapsed improviseerisid, juhendajad analüüsisid
Peale esimese päeva etendusi tegid Improteatri Impeerium näitlejad Merlin Kirbits ja Rauno Kaibiainen noortele näitlejatele töötoa, kus lapsed õppisid etüüde tehes improviseerimist.
“Väga lahe oli, sain etüüdis kaasa teha ja õppisin ühe sõna teatrit tegema,” rääkis Sandra Liisa Leigri, kes on Kärdla nuku­teatris käinud alles mõned kuud. Ta selgitas, et ühe sõna teater kujutab endast gruppi näitlejaid, kellest igaüks ütleb järjepanu ühe sõna – eesmärgiks on moodustada lause.
Samal ajal, kui lapsed olid töötoas, kogunesid juhendajad analüüsiringis, kus igaüks jagas oma kogemusi näidendi ettevalmistusperioodist ja sellest, milliseid raskusi tuli ületada.
“See oli minule väga õpetlik, hea oli teada saada, kuidas teised näiteringid toimetavad,” ütles Ojasalu.
Lisaks andsid žürii liikmed, teatri Vanemuine dramaturg Sven Karja, teatri Ugala näitleja Marika Palm ja kõneõppejõud, lavastaja ja näitleja Virko Annus juhendajatele tagasi­sidet ja soovitusi, milliseid lähenemisi võiks kooli­näidendites veel proovida.
Lapsed õmblesid kollidele silmad pähe
Lavastus “Max ja sokikollid” sündis juhuse tahtel peale jõule, kui Kersti Ojasalu pani nukuteatri jõuludekoratsioone kokku.
“Siis jäid mulle näppu need sokid, käsi läks sisse ja juba kuidagi hakkaski kolli suu liikuma,” rääkis juhendaja.
Endise raamatukogutöötajana meenus Ojasalule Maurice Sendaki raamat “Seal, kus elavad metsakollid”,
mis imekombel oli tal ka alles. Lavastuseks mugandas raamatu­teksti Ojasalu koostöös lastega: “Kohendasime seda proovide käigus ja arutasime, kuidas parem oleks.”
Lavastuses lõid kaasa Kärdla põhikooli õpilased Magnus Orgusaar, Rasmus Elstein, Erki Kivisilla, Karoliine Kuli ja Sandra Liisa Leigri ning Palade põhikooli õpilane Merili Mänd.
Tragid lapsed meisterdasid Kersti abiga ise valmis ka sokinukud. “Merili pani ühele sokile silmad pähe ja järgmine kord oli tal juba käsitöökarp kaasas,” rääkis Ojasalu. “Peagi tegi ka Rasmus endale ise sokikollid valmis.”
Ka kavad, mis Otepääle kaasa said, valmisid Merili abiga. “Ta joonistas ilusti igale kavale nii vahvad sokikollid peale,” kiitis Ojasalu.
Festivali korraldas Otepää kultuurikeskus ja Eesti harrastus­teatrite liit, Kärdla nukuteatril aitas kohale minna Hiiumaa vallavalitsus.
Sokikolle ja Kärdla nukuteatrit saab järgmine kord näha lastekaitsepäeval toimuval Hiiumaa lastefestivalil.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411