Teisipäev, mai 7, 2019
 

Kas heakorratuur päästab linna näo?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Volikogu esimees kutsus Kärdlast valitud volikogu ja osavallakogu liikmed koos osavallavanemaga jalutuskäigule Kärdla kolemajade piirkonda, asjad peaksid hakkama liikuma mai teises pooles.
Kärdla sadama avamine on ühe linna väravaist toonud enam-vähem korras Keskväljakult Vabrikuväljaku kanti, piirkonda, mis iluga just ei hiilga. Ka Hiiu Leht on aastaid kirjutanud Vabaduse tänava alguse ja Kalda tänava kolemajadest, mis oma välimuse ja ümbrusega möödujate pilku riivavad: kalevivabriku tall, nn Šura putka, teeninduskombinaadi kudumistsehh, endine Hiiu Kaluri maja… Lähikonnas aga on ka hooldamata pervedega mudane Näkitiik ja metsa kasvanud kunagise Kärdla kordoni maa-ala.
Kõik see hakkab kindlasti silma sadamast tulijaile, keda aasta aastalt on aina rohkem. Näiteks eelmisel navigatsioonihooajal käis Kärdla jahisadamas üle 800 aluse ja üle 90 protsendi klientidest saabus välisriikidest.
Midagi pole tehtud
Viimati oli teema lehes päeva­korral 2015. aasta märtsis, enne võidupüha paraadi, kuid ühtki toonast lubadust täidetud pole. Vabaduse tänav 4 asuv tall on lammutamata, kuigi omanik Bengt Stefan Janzen võttis sellele lammutusloa. Praeguseks on osa varisemisohtliku hoone ümber seatud turvaaiast eemaldatud ja nagu näitab vaatlus, keegi tegutseb maja veel püstiolevas osas.
Rahvasuus Šura putkana tuntud tühjalt seisev kiosk on aja koorma all veel enam küüru vajunud. 2015. aastal nõustus Hiiumaa Mereagentuuri juhatuse liige Heino Kalmus, et hoone tuleb lammutada, kuid tegemata on see töö siiani.
Sealsamas kõrval asuv kunagine teenindusmaja hoone kuulub metsandusettevõtja Andrus Ilumetsa OÜle Luxfire. Ilumets on saanud valla­valitsuselt ettekirjutusi hoone seisukorra pärast. Sel aastal võeti maja juurest puid maha, kuid hunnik oksarisu püsib maja taga ikka samal kohal ja ka hoone väljanägemine pole paranenud.
Heakorratuur tehtud, mis edasi?
12. aprillil kutsus Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik volikogu ja osavallakogu liikmed ning osavalla­vanema Lauri Preimanni heakorratuurile.
Volikogu esimees ütles, et läbi jõudsid nad käia väikese, kuid olulise osa Kärdlast, mis jääb nii linnarahva kui külaliste silme alla, sest sealtkaudu kulgeb tee nii muuseumisse, Rannapaargusse, randa kui ka sadamasse. Ühtlasi tegi Viidik kokkuvõtte heakorratuuril kokkulepitust.
Vabaduse tn 4 tallivaremete omanikuga peab osavald uuesti ühendust võtma, et kokku leppida plaan, mida hoonega ette võtta ja plaan peab olema selline, et see ka realiseeruks.
Kalda tn 15 ehk nn Šura putka üle tuleb osavallal pidada läbirääkimisi ja kui omanik on nõus hoone lammutama, aga ei leia selleks vahendeid, on üks võimalus, et osavald teeb selle töö ära omavahenditega.
Ka Kalda tn 2 ehk vana kombinaadi kudumistsehhi omaniku Andrus Ilumetsaga tuleb osavallal suhelda, et leida lahendused kinnistu territooriumi ja hoone fassaadi korrastamiseks.
Sadama tn 15b ehk endise Hiiu Kaluri kontori jõeäärse hoonetiiva ostis OÜ SMG Invest omanik Sven Mänd. Hoone ümbrus on heakorrastamata ja komisjoni liikmed avastasid, et hoone aknad on katki ja nende kaudu käiakse majas sees kolamas. Komisjon kohustas osavalda suhtlema hoone omanikuga, et heakord oleks tagatud ja kõrvalised isikud hoonesse ei pääseks.
Korrast ära paiku küllalt
Lisaks hoonetele vaatas komisjon üle ka kinnistuid. Üks neist oli Vabaduse ja Pika tänava vaheline tänavaala. Linna plaanil on seal välja mõõdetud tänavaala, mida ei ole tänavaks ehitatud. Osavald peab mõistlikuks rajada sinna kergliiklustee, mitte autoliiklusega tänav ja komisjon sellega ka nõustus.
Sadama tn 13a ehk nn Näki­auk koos poolsaarega on väga halvas seisus territoorium, mis kuulub Marek Valgusele. Komisjoni ettepanek oli, et osavallal tuleb suhelda omanikuga ja leida lahendus, kuidas territooriumi eest hoolt kanda. Kui teisiti pole võimalik, teha kokkulepe, et vald ise hooldab ala ja omanik kompenseerib tehtud kulutused.
Valla enda maadel asuv Näkitiik koos Kalda ja Sadama tn nurgal ning laululava taga asuva haljasalaga pole ka just kaunimate killast. Eelmisel aastal alustatud Näkitiigi süvendamine jäi pooleli. Koos komisjoniga leiti, et kogu ala vajaks korralikult planeeritud haljastust. Preimann ütles, et osavallal on kavas Näkitiigi süvendamine lõpule viia ja komisjon tegi ettepaneku tellida kogu alale haljastusprojekt.
Lisaks vaatas komisjon üle ka Pargi 2 ja Pargi 3 kinnistud. Neist esimene, tänavapoolne kinnistu on riigimaa, teisele, valla kinnistule on planeeritud sotsiaalkeskus ja seal käib praegu erihooldekodu ehituse ettevalmistus. Nõukogude piirivalve hoonete lammutustööd peaksid algama mais. Vallavanem ütles aprilli volikogu istungil, et lammutatakse kõik hooned v.a teenistushoone. Komisjon aga leidis, et Pargi kinnistute puhul on tegemist väga väärtusliku linnaruumiga, mis kindlasti vajab heakorrastamist ja ühist planeeringut koos linnapargi ja Näkitiigi ümbritseva alaga.
Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann, kes on teist nädalat õppusel Kevadtorm, ütles, et volikogu esimehe idee on hea: “Nii saavad ka volikogu liikmed ja teised tuurist osavõtjad kohapeal parema pildi ette Kärdla heakorra kitsaskohtadest. Osavald oli probleemidest teadlik, aga saime oma tegevustele ja plaanidele toetust. Plaan on mai teises pooles tuuri tulemustega tegelema hakata.”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411