Teisipäev, mai 28, 2019
 

Karin Poola: Õpetada saab läbi ilu ja mõistmise

VIKTOR BURKIVSKI
Nii arvab Palade loodushariduskeskuse looja Karin Poola, kelle senitehtut äsja tunnustati looduskaitsemärgiga.
Looduskaitsekuu alguses tõstis keskkonnaministeerium esile kuut looduskaitse edendajat ja arendajat. Ühe kuuest looduskaitsemärgist pälvis Palade loodushariduskeskuse (LHK) ülesehitaja ja arendaja Karin Poola.
Tosin aastat tagasi loodud keskusest on nüüdseks saanud tõeline õppekompleks, kuhu kuuluvad õppeklass, labor, kivimite õppehoone, metsanduslik õpperada ja Soera talumuuseum.
Karin Poola ütles, et nii suurt laienemist ta algselt oodata ei osanud, siiski on ta rahul, et keskusega liideti Soera talumuuseum.
“Talumuuseum annab looduskeskuse tegevusele huvitava pärandkultuurilise sisu, aga ka väga palju tööd,” nentis ta. “Samas on looduskultuur osa meie suurest kultuuri­ruumist ja loodus­õppe sidumine kultuuriga huvitav ja vajalik väljakutse.”
Tublid abilised
Jõuliselt laienenud haridus­keskuses toimetab lisaks Karin Poolale ka Liisi Mäeumbaed ja aeg-ajalt liituvad projektidega veel mõned abilised. “Ilma meeskonnata ja Hiiumaa valla toeta ei ole looduskeskuse töö võimalik,” ütles Poola. “Meie meeskond on väike, aga see-eest väga tubli – olen neile tänulik.”
Kevadel ja suvel on tööd lausa nii palju, et sageli ei ole ei puhkepäevi ega vaba õhtupoolikut.  “Õnneks on see niisugune töö, kus kuluv energia on väiksem kui see, mis tagasi tuleb,” selgitas  Karin, kes oma akusid käib laadimas looduses. “Üksi metsas, rannikul, soos, rabas, niitudel uidates saan tagasi tasakaalu ja ära­jagatud energia.”
Õpetaja suure tähega
Liisi Mäeumbaed iseloomustas Karinit kui hoolivat ja sõbralikku töökaaslast ning õpetajat suure algustähega. “Ta on avatud uutele mõtetele ning valmis proovima erinevaid lähenemisi,” täiendas Liisi. “Tema kohta võib öelda, et igaühes proovib ta üles leida headuse. Töös lastega peab ta oluliseks just seda, et lapsel tekiks armastus looduse vastu.”
Veel avaldas ta arvamust, et isegi kui Karin oma töö eest palka ei saaks, teeks ta seda ühel või teisel viisil siiski. “Karin on suure missioonitundega inimene,” kinnitas Mäeumbaed.
Looduskaitse mõistuses, loodushoid südames
Poola on loodusharidus­keskuse rajaja, aga õpetanud ka 34 aastat Palade põhikoolis loodusaineid.
Looduskaitse kohta ütles ta, et seda saab õppida, kuid looduse hoidmine on pigem elustiil. “Mulle tundub, et loodushoidlik arusaam ja käitumine on elustiil ja loodus­hoiu mõiste inimestele mõistetavam, laiem ja omasem,” leidis looduskaitsemärgi laureaat.
Samas märkis ta, et loodus­hoidu on raskem õpetada. “Sa kas mõistad ja suudad näha loodust enda ümber või ei lähe sulle see üldse korda,” tõdes õpetaja, kes aastaid tutvustanud Eesti rahvusparke ja kaitsealasid ning õpetanud looduses liikumise ja käitumise reegleid.
Õpetamine mõistmise ja ilu kaudu on tema jaoks püüd näidata looduse täiuslikkust ja samas ka haprust ja haavatavust. “Looduse arvel ahneks minemine tasub tulevikus valusalt kätte – kahjuks näeme seda enda ümber iga päev ja see ongi nüüd see koht, kus kokku peaks saama looduskaitse ja loodushoid,” ütles Poola.
Ta on täheldanud, et väiksemaid lapsi huvitab koduümbruse ehe loodus: “Iga lill, lind ja liblikas on nende jaoks uus ja huvitav elamus.” Vanemaks saades süveneb aga huvi keskkonna vastu laiemalt. Poola märkis, et see tuleb hästi välja keskkonnaalaste uurimistööde igaaastasel õpilaskonverentsil, kus gümnasistide tööd on laiapõhjalised ja teemade käsitlus huvitav. Tema järeldus on, et Hiiumaa noore jaoks on keskkonnahoid aktuaalne.
“Loodan väga, et suuremate ja targematena suudavad nad meie looduskeskkonda tasakaalustatult majandada nii, et me ei pea südant valutama üüratute lageraielankide pärast meie oma väikesel saarel,” on Karin Poola lootus­rikas.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411