Reede, mai 31, 2019
 

Alkohol silma alt ära, sigaretid ka

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Homsest, 1. juunist jõustuvad poodides alkoholi väljapaneku­piirangud, saare suuremad poed on ettevalmistustega ühele poole saanud.
Hiiumaa Selveri juhataja Krista Metsand rääkis, et Selveris tehti ümberkorraldused juba veebruaris kui alkoholilettide nähtavust piirati piimjast klaasist vaheseintega.
Lisaks tuli ruumi ümberkorraldamiseks nihutada ka muude toodete lette. “Pidime ümber tõstma veed ja kuiv­ainete riiulid, tuli teha eri­lahendusi ja hulk inimesi tööle panna,” selgitas Metsand, et näiteks kuivaineriiulite vahe­käigud muutusid seetõttu kitsamaks.
Metsand rääkis, et kohe on tulemas veel teinegi ümberkorraldus. Nimelt jõustuvad 1. juulist tubakatoodete välja­paneku piirangud, mis keelavad tubakatoodete nähtava väljapaneku.
“Kuna meil ei ole võimalik kassades asuvaid suitsu­lette ringi keerata selliselt, et letid avaneks klienditeenindaja poolt, siis kolivad kõik tubaka­tooted infoletti,” rääkis Metsand.
Poe taganurka kokku
Rimi pressiesindaja Katrin Bats selgitas, et Hiiumaa Rimi Mini on sedavõrd väike pood, et seadus seal alkoholi seinaga eraldamist ei nõua.
Väiksemat sorti ümber­tõstmisi siiski tehti. “Tekitasime kaupluse taganurka alkoholiosakonna ning sinna tuli kõikjalt poepinnalt alkohol ümber tõsta, lisaks märgistasime osakonna poes ära spetsiaalsete siltidega,” kirjeldas Bats.
Võrreldes Rimi suurte kauplustega eriliselt suuri kulutusi ümberkorraldused endaga kaasa ei toonud – kokku läks töö maksma mõnisada eurot.
Eraldi juba varem
Coop Hiiumaa turundus­spetsialist Arno Kuusk kinnitas, et ka ühistu kauplused on kehtimahakkavate nõuete täitmiseks üldjoontes valmis. “Alkohoolsed joogid on juba varasemalt paiknenud teistest kaupadest eraldi,” selgitas Kuusk, et enamikus tarbijate ühistu kauplustes ei pea kliendid alkohoolsete jookidega vältimatult kokku puutuma.
Väiksemates Coopi kauplustes ei ole müügisaali napi ruumi tõttu suured ümber­paigutused võimalikud ning nn märgatava nähtavuse nõude täitmisega on igas kaupluses tegeletud vastavalt võimalustele.
“Ümberkorraldusteks oleme võimalusel kasutanud olemasolevaid riiuleid ning mõningaid lisakulutusi on tulnud teha väiksemate detailide soetamiseks,” rääkis Kuusk. Ta lisas, et kõikide ümberkorralduste elluviimisele on kulunud kahe töötaja nädalane tööaeg.
Uued nõuded
1. juunist kehtima hakkav piirang kohustab alkohoolsed joogid paigutama kaupluses teistest kaupadest eraldi. Samuti peab piirama alkoholi nähtavust väljastpoolt müügi­kohta.
Seadusemuudatuse järgi ei tohi alkoholiosakond olla märgatavalt nähtav ei läbi kaupluse akende ega ka ülejäänud müügisaalist. Seda nõuet saavad siiski eirata väiksemad kauplused, kus see pole mõistlikult teostatav.
Muudatuste eesmärk on vähendada ennekõike haavatavamate sihtrühmade, laste ja alkoholisõltlaste vältimatut kokkupuudet alkoholiga.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411