Teisipäev, aprill 23, 2019
 

Tärkma küla peab sünnipäevapidu sadamas

Harda Roosna | Hiiu Leht
Avatud kalasadamate päeval, 27. aprillil tähistab Tärkma küla rahvas 455. aasta möödumist küla esmamainimisest.
Suure tähtpäeva puhul heisatakse sadamas sinimustvalge ja tervituseks saavad sõna Hiiumaa vallavanem ja küla elanik Reili Rand ning Hiiumaa teenetemärgi kavaler Aare Ernes.
Sadamas avatakse mälestus­pink kohalikule rannakalurile Jüri Kasteinile.
Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo räägib Tärkma küla ja rannarahva lugusid ning korraldab ekskursiooni.
Maarja Kallasmaa raamatus “Hiiumaa kohanimed” on Tärkma küla nimekujudena toodud aastal 1564 Terckma, 1565 Tarckema, 1577 Tarckma Loya, 1584 Torckman Loe, 1587 Dorttme, 1636 Tarckamah, 1688 Tarkmaby, 1770 Terkama, 1782 Tarkma, 1798 Terkama, 1850 Terkfeld kuni see aastal 1939 saab praeguse kuju Tärkma. Aja- ja koduloolane Leo Tiik oletas, et nimi on valmis kujul tulnud Saaremaalt, kus on Tärgimäe, algul Terkimäggi. Pärimuse kohaselt tähendavat see tärke maad – maad, mis enne mere all olnud ja siis “tärganud”.
Hiiu Lehele ütles Põllo, et kindlat vastust sellele, kust selline külanimi tulnud, ei olegi. “Olen ise ka juba hakanud uurima, kas sõnal “tärk” võiks hiiu keeles olla mingi teine tähendus, aga ma ei ole leidnud,” ütles Põllo. “Võime öelda, et see on tärkava rohu moodi, aga ma hästi ei taha seda uskuda,” avaldas ta kahtlust ja lubas otsinguid jätkata. Mida Helgi Põllo Tärkma külast teab, saab siis kuulata Tärkma sadamas juba sel laupäeval.
Kella 10–12ni esitleb PPA päästetehnikat ja päästmisvõtteid. Aivar Valk esitleb oma võrgumärkide kogu, mis on Eesti suurim, OÜ Rooexpert omanik Siim Sooster näitab, kuidas rookombainiga roogu niidetakse, kalakokk Koit Kalmus õpetab kalatoitusid tegema, saab õppida õngitsema, kalateadlane tutvustab kalaliike ja teadusteatri Kolm Põrsakest tegijad näitavad teadustrikke. Kui ilm lubab, saab teha paadisõitu ja minna koos kohalike kaluritega mõrda nõudma. Mõrrale minnakse ajavahemikul kella 9–12ni ja selleks tuleb eelnevalt registreeruda.
Muusikat teeb Emmaste Swing-Rock Band, dirigeerib Toomas Paap. Kehakinnitust pakuvad OÜ Hiiurand ja Hiiumaa Köök & Pagar.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411