Teisipäev, aprill 16, 2019
 

Emmaste orkester käis Orissaare orkestri sünnipäeval

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Orissaare Brass pidas pühapäeval 30. sünnipäeva ja Emmaste puhkpilliorkester käis naabersaarel sünnipäevalast õnnitlemas.
Emmaste Swing Rock Band ei olnud muidugi ainuke külalisesineja Orissaare kultuurikeskuses, kus sünni­päevapidu peeti. Kaasa tegid veel Tabasalu Brass, mille dirigent Valdo Rüütelmaa alustas 30 aastat tagasi Orissaare Brassi eestvedamisega ja vedas seda esimesed 20 aastat. Ka mängis juubeli­kontserdil brassansambel Kuldsed Lehtrid. Viimane on sünnipäevalapse praeguse dirigendi, Karlis Saare loodud – põhiliselt Orissaare muusikakooli vilistlastest koosnev ansambel.
Iga koosseis esines kontserdil oma kavaga ja lisaks mängisid orkestrid ühiselt neli lugu: “Star wars” ja “Fun, fun, fun”, mida dirigeeris Valdo Rüütelmaa, “Kella­rock”, mille dirigendiks oli Toomas Paap ja “Rongisõit” Karlis Saare dirigeerimisel. Peo naelaks oligi ühend­orkestri esituses “Rongisõit”, mille solistideks olid Artur Müüri puhkpillinoored. Publik oli etteastest nii vaimustuses, et nõudis lausa kordust.
Orissaare Brassi esimesed 20 aastat juhtinud Valdo Rüütelmaa jäi peoga väga rahule: “Minu arvates oli väga tore ja meeleolukas kontsert. Eriti lasteorkester oli “Rongisõitu” esitades väga tubli! Palju rahvast ja palju osalejaid oli ja hea atmosfäär muidugi.”
Ka oli Rüütelmaa rahul sellega, kuidas Karlis Saar on Orissaare orkestrit peale teda edasi vedanud: “Sealt, kust mina alustasin – nullist, sealt on praegu areng ilusti edasi läinud. Ja pillid on paremad kui minu ajal.”
Karlis Saar jäi samuti peoga rahule: “Muusiku palk on aplaus ja see oli täna vägev – hea palgapäev oli!” Ta lisas, et sellised kontserdid on vahvad: “Saab külalisi kutsuda ja niivõrd eriilmeline kava  tuleb kokku – see on lahe.”
Saarte muusikud teevad ikka koostööd
Emmaste puhkpilliorkester on Saaremaa puhkpilli­orkestritega koostööd teinud juba enam kui kümme aastat. “Emmastega on see tore asi, et esialgu tegime lihtsalt koostööd ja siis me tulime kokku – Kuressaare, Orissaare ja Emmaste orkestritega ja Valdo Rüütelmaa abistava käe all panime tööle Eesti saarte noorte puhkpilli­orkestri. See on viimased aastad natukene soiku jäänud, aga vahepeal me tegime lausa kolm laagrit aasta jooksul,” rääkis Saar.
Koos on harjutatud ka laulupeorepertuaari: “Kui meil siin laulupeo ette­mängud on olnud, siis Emmaste ongi viimased korrad käinud Kuressaares ette mängimas. Siis on meil koos proov ja pärast eraldi mängime ette.”
Samamoodi on Saaremaa orkestrid käinud hiidlastel külas näiteks Hiiumaa puhkpillipäevadel esinemas.
Emmaste orkester kutsub uusi mängijaid Saaremaal puhkpilli õppida soovijatest puudust ei ole, pigem on Karlis Saare sõnul probleem õpetajate nappus. Saar, kes on aastast 2002 Kuressaares puhkpilli­õpetaja ja 2007. aastast ka Orissaares, on viimased kümme aastat olnud ainus vaskpuhkpillide juhendaja Saaremaal.
Emmaste puhkpilliorkestri dirigent Toomas Paap rääkis, et Emmastes ei ole mängijate peale­kasvuga nii head seisud kui naaber­saarel: “Praegu on meil nooremaid pillimängijaid ainult kolm. Siinkohal kasutangi võimalust ja kutsun kõiki noori, keda huvitab pillimäng, minuga ühendust võtma. Emmaste orkestrisse on uued mängijad alati oodatud, ka kitarrihuvilised, et mängida laiemat repertuaari. ”
Paap lisas, et kõige parem aeg pilliõppega alustamiseks on teises klassis, aga tegelikult saab pilli õppida igas eas: “Kõige tähtsam on ikka huvi muusika vastu.”
Saaremaal mängisid trompetil Jakob Valk ja Rait Toomsoo, eufooniumil Rando Luup ja Verner Ellermäe, tromboonil Rainer Piil ja ka juhendaja Toomas Paap, baritonsaksofonil Konrad Valk ja altsaksofonil Sofia Valk ja allakirjutanu, trummidel Rihard Valk, klahvpille mängis Elle Paap. Noorematest trompetistidest mängisid ühendorkestris kaasa Erki Pranno, Kristo Kesküla ja Kiur Tuberg.
Emmaste orkester peab järgmisel aastal oma 25. sünnipäeva ja Toomas Paap lubas, et siis kutsutakse külla ka sõpruskollektiivid. “Kutsume kindlasti ka oma vilistlased, nagu möödunud korralgi sünnipäeva pidama,” lisas Toomas Paap.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411