Teisipäev, aprill 16, 2019
 

Arenduskeskuse uue auhinna pälvis Lisanna Pruul

Perekond Pruul
Hiiumaa arendus­keskuse esimest korda välja antud ette­võtliku uurimistöö tiitli pälvis Emmaste põhikooli õpilase Lisanna Pruuli uurimus.
Reedel, 12. aprillil toimus Palade loodushariduskeskuse Hiiumaa õpilaskonverents. Esindatud olid kõik saare põhikoolid – Kärdla, Käina, Lauka, Emmaste, Palade, Suuremõisa – ja Hiiumaa gümnaasium ning konverents tõi Palade kooli saali rahvast täis. Kolme ja poole tunniga kanti ette 14 õpilas- ja uurimistööd.
“Tead, nad kuulasid nii hiirvaikselt ja korralikult,” kiitis konverentsi korraldaja, Palade looduskeskuse juhataja Karin Poola. “Kõikidest koolidest nad tulevad, juhendajad kaasas, närveerivad hirmsasti, aga tulemuseks on väga sisukas päev…”
Poola selgitas, et paljude õpilaste jaoks on konverentsil osalemine esimene nii suurele kuulajaskonnale oma töö tutvustamine.
Mitmes kord?
Hätta jäi Poola, otsides vastust küsimusele, mitmendat korda konverentsi peeti. Ta oletas, et oma paarkümmend korda küll on saare koolide õpilased kokku saanud, esitlemaks oma uurimistöid. Hiiu Lehe arhiivist leidsime vanima märke aastast 2005, kui õpilastööde konverents “Sa ei tea? Aga sa uuri!” toimus arenduskeskuse Tuuru saalis. Peale artikli ülelugemist meenus Karinile, et too konverents oli kolmas ehk siis tänavune järjekorras 17.
Ühes on Karin Poola kindel: “Konverentsi esitluste tase läheb iga aastaga paremaks ja mitmekesisemaks sellepärast, et meil on koolidesse tulnud loovtööd ja nende esitlused on tohutult põnevad – seal on oma uurimus, materjali kogumine, siis nad midagi meisterdavad ja räägivad sellest – loovtöö rikastab seda väga palju.”
Huvitavate loovtööde näidetena tõi ta Lili Karukäpa töö rüiutekist ja Ketlin Juhe taaskasutuse teemalise töö. Uurimustöödest nimetas Poola tugevamateks Hiiumaa gümnaasiumi õpilase Teele Kanarbiku tööd laktoosi­talumatusest ja Lauka põhikooli õpilase Kairi Kokkota uurimust Kidaste orhideedest. “See oli väga- väga tore töö,” kiitis Poola.
Keskkonnaalase uurimis­tööde õpilaskonverentsi korraldamist toetasid Eesti teadusagentuur, Hiiumaa vallavalitsus ja Palade põhi­kool. Korraldajate eriline tänu kuulub kõigile õpilastööde juhendajatele. “Arvan, et kõik õpetajad teavad selle töö mahtu ja vastutust,” ütles Karin Poola.
Konverentsipäeva lõpetas üllatuskülaline Inna Lepik, kes jagas Estonia ja Lenini mäetipu vallutamise muljeid.
Uus preemia
Üllatusena tuli ka uus preemia “Hiiumaa aasta ettevõtlik uurimistöö”, mille andis välja Hiiumaa arendus­keskus. Preemia pälvis Emmaste põhikooli õpilane Lisanna Pruul, kes uuris Sõruotsa vaatamisväärsusi. Lisanna koostas vaatamisväärsustest praktilise tööna trükise, mida saavad kasutada nende pereettevõtet, Pruuli turismitalu külastavad turistid.
Arenduskeskuse noorte ettevõtluskonsultant Henri Reeder ütles, et Lisanna töö on heaks aluseks õpilas­firma loomisele ja kohalikke vaatamisväärsusi tutvustavaid trükiseid saaks müüa. Teiseks plussiks nimetas ta, et see toetab otseselt ettevõtlust ning toob kasu nii kohalikule ettevõtjale kui Hiiumaa turismile laiemalt, avaldades positiivset mõju kohaliku elu arengule.
Arenduskeskus toetab Lisanna uurimistöö edasiarendamist 100 euroga noorte ettevõtlikkuse arendamise programmist, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu programm “Saame lähiajal Lisannaga kokku, et teha plaan, kuidas tema tööga edasi minna,” ütles Reeder. Ühe võimalusena pakkus ta välja, et Lisanna võiks asutada õpilasfirma, arenduskeskus toetaks noorte ettevõtlikkuse arendamiseks mõeldud rahast trükise juurdetrükki ja panna võiks selle kohalikesse kauplustesse müüki.
“Tahaksin mingi proovi­koguse trükkida ja köita ning suvel juba katsetada, kas inimestel on huvi osta,” ütles Lisanna ja lisas, et veel on tal mõte tõlkida trükis ka inglise keelde.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411