Reede, märts 8, 2019
 

Hiiu meremehe kirjad saavad filmiks

Lennusadamas avatakse täna näitus “Seks ja Meri”. Muuhulgas on näitusel Hiiumaa muuseumist pärit esimese ilmasõja aegsed Soome neidude kirjad Emmastest pärit meremehele Markus Lippule.
Hollandi multimeediakunstniku Saskia Boddeke näitus “Seks ja Meri” räägib meremeeste ihast ja igatsusest. Näitus on käinud viies riigis, kuid Eestis lisandus sellele autori hinnangul n-ö rosin: Hiiumaa muuseumis säilinud ja meremees Markusele adresseeritud kirjad ligi paarikümnelt Soome neiult. Näitusel on näha nii originaalid kui ka koopiad, mida külastajad võivad mitmes keeles lugeda.
Saskia Boddeke ütles, et on kirjadest lummatud ja neis on tunda sõjaaja naiste meeleheidet. Kirjad on saadetud Esimese maailmasõja teisel sügisel, kui Soome külad olid meestest tühjad. Tüdrukud kirjutasid ühele mehele ning jätkasid isegi pärast seda, kui said teada, et Markus kirjutab paljudele. “Neist kirjadest kisendab selle aja sõjaäng, üksindus. Külades on ainult naised, kes ootavad. Kõik mehed on läinud. Kõik need naised jagavad sama meest. Alguses nad ei saanud aru, kuid siis said teada ja nad kirjutasid Markusele ikka. Nad loodavad, et ta tuleb tagasi,” rääkis Boddeke, kes on otsustanud teha Markuse ja tema kirjasõbrannade loost dokumentaalfilmi.
26. veebruari Hiiu Lehes kirjutas samal teemal Sende Lipu, kelle äi Markus Lippu oli.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411