Reede, märts 15, 2019
 

Aasta keeleteo rahvaauhinna võitsid kirjutamis­huvilised õpilased

2018. aasta keeleteokonkursil võitis peaauhinna “Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018”, rahvaauhinna Peetri lasteaed-põhikooli järgimist väärt algatus.
Õpilastele tõid võidu vihikud “Iga päev on seiklus” ehk lühidalt IPOS. Õpetaja Helen Pullineni eestvedamisel täidavad 4.e klassi lapsed juba kolmandat aastat vihikut, kuhu kirjutavad iga päev üles enda jaoks olulisi sündmusi, õnnestumisi ja ka muresid. Vihikute täitmist alustati 2. klassis, sest laste kirjutamisoskus ja -harjumus vajas arendamist. Algsest ühest kohustuslikust lausest päevas on kasvanud välja lehekülgede pikkused põnevad jutustused, mida lapsed omavahel ka jagavad. Praeguseks on kõigil lastel täis kirjutatud mitu vihikut, enamikul isegi üle kümne ning üks lastest on oma vihikutest välja andnud raamatu.
Tänu pidevale vihikute täitmisele on erineva koduse keelega lapsed õppinud selgeks nii õigekirja kui kirjaliku eneseväljendamise oskuse. Vihikutega tegelemine väärtustab laste jaoks eesti keele oskust ja õppimist ning soodustab selle kasutamist. Õpetaja jaoks tähendasid vihikud alguses täiendavat ajaplaneerimist, kuid positiivne mõju laste arengule ja nende siiras rõõm ja huvi olid põhjuseks, miks vihikute täitmist jätkati kolmandas ja neljandas klassis.
Peaauhinna pälvinud Eesti Keele Instituudis valminud ÕS 2018 kannab edasi 1918. aastal alguse saanud õigekeelsussõnaraamatute tava. Praegune ÕS on järjekorras 13. ja selle teeb erakordseks asjaolu, et esimest korda ajaloos ilmusid paber-ÕS ja võrgu-ÕS korraga. Õigekeelsussõnaraamatu koostamise töörühma juhtis Maire Raadik, töörühma liikmed olid Tiiu Erelt, Tiina Leemets, Sirje Mäearu, Ülle Viks, Peeter Päll ja Argo Mund.
Rahvahääletusel osalejaid oli ligi kaks tuhat ja kokku anti ligi 2500 häält – hääletada võis ka mitme keele­teo poolt. Võitja, vihikud “Iga päev on seiklus” sai 564 häält. Järgnesid eesti keele õpik “K nagu Kihnu” 284 häälega, Eesti keele instituudi keelekillud ETVs 190 häälega ning Tallinna ja Narva eesti keele majade rajamine 182 häälega. Rohkem kui sada häält kogusid ka Abhaasias eesti keele õpetamine, “Eesti õigekeelsus­sõnaraamat ÕS 2018”, Tuglase seltsi eesti keele ja kultuuri suvekursused Eestis ning 100 eestikeelset teadusartiklit.
2018. aasta keeleteo tiitlile kandideeris 20 mullust keeletegu, teiste seas hiiu keel köögirätikutel.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411