Teisipäev, november 20, 2018
 

Uued kaablid parandavad ka Hiiumaa varustuskindlust

 

Eleringi sõlmitud merekaablite rajamise lepingud toovad tulevikus kindlama elektrivarustuse ka Hiiumaale.
Reedel sõlmis Elering 14 miljoni eurose maksumusega merekaablite ehitus­lepingu kahe riigihankel ühispakkumustega edukaks osutunud ettevõttega Merko Infra ja Connecto.
“Täna sõlmitud lepinguga rajatav Väikese väina merekaabel suurendab märgatavalt Saaremaa ja Hiiumaa varustuskindlust, kuna seni sõltub see täielikult Väikese väina õhuliinidest,” ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.
Veel ühe plussina tõi ta välja, et merekaabel võimaldab vähendada väinatammil paiknevate kõrgepinge­liinide juhtmete arvu poole võrra ja alles jääva õhuliini korrastada selliselt, et see saab lindudele paremini nähtavaks. Nimelt on aastaid olnud probleemiks, et Väikese väina tammil hukkub sadu linde, kes lendavad elektritraatidesse.
Äsja sõlmitud lepinguga asendatakse Suures väinas Rõuste ja Tusti alajaamade vahel kaks vana ja amortiseerunud 35kilovoldist merekaablit ühe uue 110kilo­voldise merekaabliga. Suure väina kaabelliini kogupikkuseks on ligi 11 kilomeetrit, sellest merekaabel 9,7 kilomeetrit. Uue kaabli ühendamiseks rajatakse Rõuste alajaama uus lahter. Tööde lepingujärgseks maksumuseks on ligikaudu 9 miljonit eurot.
Väikese väina uue 110kilovoldise kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare uue alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest meres 4,7 kilomeetrit. Väikese väina merekaabli maksumus on ligi 5,4 miljonit eurot.
Mõlema väina kaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse ning kaablite läbilaskevõime on 520 amprit.
Mõlemas väinas süvistatakse kaabel merepõhja, et vähendada selle vigastamise riski ankrute, rüsijää ja muude väliste mõjutajate poolt.
Esimese kaasaegse 110kilo­voldise elektri merekaabli rajas Elering mandri ja Muhu saare vahele 2015. aastal. See kaabel on alates valmimisest kandnud põhi­raskust kogu Muhumaa, Saaremaa ja Hiiumaa elektriga varustamisel.
Uute kaablite paigaldustööd algavad kava kohaselt 2020. aasta kevadel ja lõpevad sama aasta sügiseks.
SIGRID LEIGRI

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411