Teisipäev, november 13, 2018
 

Suurejooneline mardijooks võeti soojalt vastu

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Reede keskpäeval tekitasid Kärdlas elevust ligi 30 mardisanti, kes viisid õnne nii lasteaeda, valla­valitsusse, Ave Vita!sse kui päeva­keskusesse.
Ettevalmistused suurejooneliseks mardijooksuks algasid Hiiumaa muuseumis juba sügisel. “Koostöös maakonna rahvakultuuri spetsialisti Helle-Mare Kõmmusega planeerisime sügisprogrammi Mihkli talumuuseumis, kus rääkisime erinevatest sanditamise kommetest, sealhulgas mardi-, kadri-, andrese- ja luutsinapäevast,” rääkis Jaanika Kuusk Hiiumaa muuseumist.
Täpsemaks mindi plaanidega oktoobris. “Mõte, et tahame kogu Hiiumaale läbi valla oma mardisoovid ja õnned viia, sai valmis mõeldud ja paika pandud,” selgitas Kuusk.
Kohe alguses oli plaanis ettevõtmisse kaasata rahvatantsuringi lapsed. Oktoobri alguses selgus, et ka uus näitering Grete Olevi eestvedamisel soovib projektiga kaasa tulla. “Nii see punt alguse sai ja lisaks tuli meie oma muuseumirahvas rõõmuga kaasa santima,” oli Kuusk rahul. Kokku osales reedesel mardijooksul 25 mardisanti.
Esimest korda saadi kokku juba kolmapäeval. “Harjutasime kava läbi – kus sa muidu saad, kui pole ette valmistunud,” ütles Kuusk.
Tema sõnul võeti neid kõikjal hästi vastu: “Kärdla lasteaed võttis meid uhkelt vastu ja saime terve hoovi läbi tantsitud, vallamajas oli ka väga soe vastuvõtt ja kõik rõõm sai edasi antud.”
Lasteaias hoitakse rahvatraditsioone elus Hiiu valla Kärdla lasteaeda jõudsid mardisandid pisut enne lõunat, ajal, mil lasteaialapsed hoovis mängisid. Aia taga laulvad sandid panid kõiki mängu katkestama ja tekitasid elevust. Mardisandid laulsid ja tantsisid koos lastega ning andsid mõistatusi.
Hiiu valla lasteaia direktori Tiina Hinno sõnul oli mardijooks väga tore ja tänuväärt ettevõtmine. “Mardijooksmise traditsioon on küll pisut unustuse hõlma vajunud, aga lasteaias on rahvatraditsioonide tähistamine osa õppe­kavast,” märkis Hinno.
Ta nimetas ettevõtmist vahetuks ja positiivseks, kuna see toimus õues ja kõik lasteaialapsed said korraga vaatama tulla: “Lasteaia saalis oleks ruumi väheks jäänud ja kõik lapsed poleks korraga sinna mahtunud.”
Hinno sõnul on lasteaial Hiiumaa muuseumiga tihe koostöö. On käidud Mihkli talumuuseumis ja muuseumi korraldatud töötubades, kus igas eas lapsed on saanud osaleda vastavalt oma võimetele ja raskusastmetele. “Muuseum on meile lähedal ja see annab suure eelise,” tõdes lasteaia direktor.
Katkestasid eelarvekoosoleku
Kui mardisandid reedel Hiiumaa vallamajja jõudsid, oli parasjagu käimas eelarveteemaline koosolek, mis eriliste külaliste puhul katkestati. Mardid toovad tavaliselt pererahvale õnne ehk tõi nende külaskäik õnne ka Hiiumaa vallale ja tuleva aasta eelarve kukub vallajuhtidel eriti hästi välja. Nii nagu lasteaias, tantsisid ja laulsid mardisandid ka vallavalitsuses, kaasates sealsed töötajad ja vallajuhid.
Mardisantidel oli ette­panek ka vallavolikogule – nimelt tuleks järgmisel istungil hääletusele panna mardisantide Hiiumaa tants. Volikogu esimees Aivar Viidik lubaski selle juba neljapäeval toimuval istungil päevakorda võtta.
Vallavanem Reili Ranna sõnul oli mardisantide külas­käik vahva. “Mul on väga hea meel, et nii palju marte vallamaja külastas,” ütles Rand. Ta lisas, et mardisandi­tamine on üks traditsioone, mis õpetab pealehakkamist, julgust ja tuletab meelde koostegemise rõõmu. “Loodan, et kõik hiidlased võtavad mardi­sandid kodudes kenasti vastu,” soovis Rand.
Vallavalitsusest suundusid mardisandid edasi Ave Vita!sse ja sealt Kärdla päeva­keskusesse.
Elav pärimus
Helle-Mare Kõmmuse sõnul oli seekordne mardijooks seotud üleeuroopalise projektiga “Hakkame santima”. “Sellesse on kaasatud ka teised rahvused, kellel on santimis­kombed nagu näiteks Läti, Leedu, Itaalia ja Sloveenia,” rääkis Kõmmus.
Tema sõnul jätkub detsembrini ka kogumis­konkurss “Märka marti!”, mille veebilehele saab endiselt üles laadida fotosid, lugusid ja lühifilme.
Kõmmus ja Kuusk kutsusid üles mardi- ja kadripäeva fotosid ning kirjeldusi kommetest tooma ka Hiiumaa muuseumi, kus ollakse alati niisuguse info ootel. “See on elav pärimus, meie elav pärimus – kasutame, hoiame ja tunneme seda,” soovis Helle-Mare Kõmmus.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411