Teisipäev, november 20, 2018
 

Sada aastat oma riigi posti

 

Andrus Martin
Ajaloohuvilistel on reedel, 23. novembril kell 12 põhjust tulla Heltermaale, kus tähistame Eesti Vabariigi postikorralduse 100 aasta juubelit Hiiumaal.
Veebruaris 1918 kuulutas Eesti end iseseisvaks riigiks, kuid peatselt alanud saksa okupatsioon peatas riigi tegeliku loomise. Tasahilju sellega siiski tegeldi ning saja aasta eest novembris läks tegelik töö laiahaardeliselt käima. Väga erinevatel asutustel ja tegevusaladel on nüüd kätte jõudnud aeg tähistada oma saja aasta juubelit.
Nii täitub reedel, 23. novembril 100 aastat ka Eesti Vabariigi esimese postiametniku tööleasumisest Hiiumaal. Kärdla postkontor alustas tegevust 1889. aastal ning 1917. aasta sügiseks tegutses saarel juba viis postiasutust, lisaks Kärdlale veel Emmaste, Kõrgessaare, Käina ja Tamarino. Saksa okupatsioonivõim pani kõik need kinni ja hiidlased pidid terve aasta postiasutusteta hakkama saama. Kuna regulaarne laevaliiklus Hiiumaa ja mandri vahel oli olemas, siis novembris kutsuti Lääne maavalitsuse poolt kümne aasta pikkuse postitöö kogemusega Peet Julge Heltermaale Hiiumaa ja mandri vahelist postivahetust korraldama. Aurik Hiiumaa kapteniga saadeti post Hiiumaale ja Hiiumaalt mandrile ning Peet Julge ülesanne oli selle vastuvõtmist ja ärasaatmist korraldada.
Hiiu kogujate selts, klubi Pühalepa Vanamehed ja Helter­maa sadam korraldavad selle sündmuse tähistamiseks 23. novembri keskpäeval Heltermaal posti­ajaloo teemalise kohtumise. Andrus Martin on arhiivi­materjalide abil teinud ülevaate Peet Julge postitööst. Allakirjutanu meenutab Hiiumaa postiajaloo sündmusi nii enne oma riigi aega kui ka hiljem. Andrus Martini kujundatud postkaart ja Heltermaal kasutusel olev erikujundusega kalendertempel võimaldavad huvilistel valmistada ka päeva­kohaseid postisuveniire. Kõik ajaloohuvilised on teretulnud.

Elmo Viigipuu
Hiiu kogujate selts

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411