Reede, november 30, 2018
 

Saarele kerkib veel üks päikesejaam

Marko Luks
Taastuvenergia toetus­skeemi muutumine ja päikesepaneelide toetus on andnud Eesti päikeseenergia arendustele sisse korraliku hoo ja Hiiumaale tuleb veel vähemalt üks päikesejaam.
Lisaks sel suvel tööle hakanud Kärdla tööstusalal asuvale ASi Footon Volt 1,1 megavatisele päikeseelektrijaamale valmib üks jaam Käinas, teist kavandatakse Kärdlasse.
Pinna 0,2megavatine päikeseelektrijaam kerkib Käina kalmistu lähistel asuvale Pauli kinnistule. Jaama projekteeris OÜ Helioest, ehitas OÜ Krelux.
Ettevõtte juhatuse liige Marko Luks ütles, et mida lääne pool, seda rohkem päikest. Just sellepärast otsisid nad Hiiumaal oma jaamale pikka aega sobivat maatükki kuni tuttavate tuttavate kaudu jõudsid Martin Kagadzeni. Temalt ostetud kinnistule
päikeseelektrijaam kerkibki. Jaama ehitus­tööd saavad valmis paari nädala pärast, piirde­aed valmib pisut hiljem.
Kaareplatsi 0,2megavatise võimsusega päikeseelektri­jaama planeeritakse Kärdla lähedale OÜ Sikassaare Vana­metall kuuluvale samanimelisele kinnistule. Selle päikeseelektrijaama projekteeris OÜ Smartecon, ehitusloa tellis vallalt tänavu mais OÜ Sikassaare Vanametall. Ettevõtte juhatuse liige Herki Sai ütles, et loa nad küll võtsid, kuid kas ja millal ehitama hakkavad, pole veel otsustatud. “Platsi tegime korda ja tegime ära ettevalmistavad tööd, aga hetkel veel mõtleme – seitse aastat on aega,” ütles Sai. Ta viitas, et taastuvenergia toetusi makstakse ka edaspidi, lihtsalt väiksemas mahus.
OÜ Smartecon juhatuse liige Hannes Aus ütles, et ainu­üksi nende ettevõte on sel aastal paigaldanud päikese­jaamasid, mille koguvõimsus 7–8 megavatti. Nende ettevõtte ja konkurentide ühisel jõul sel aastal Eestis paigaldatavate päikesejaamade koguvõimsus ulatub Ausi andmetel
40 megavatini.
Suure huvi põhjuseks on seadusemuudatus, mille järgi saavad suuremat toetust tootjad, kel selle aasta lõpuks päikesepark paigas.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411