Reede, november 9, 2018
 

Merevaate eest maksti vanas rahas üle miljoni

 

Erakogu
Selleks, et säilitada merevaade praegusele kinnistule, soetas OÜ Vaikla Stuudio 100 000 euro eest Hausma rannaalal kaks krunti – Eesti kroonides teeks see 1,6 miljonit.
Hiiumaa vald paiskas septembris oksjonile seitse võpsikuga kaetud mereäärset kinnistut, et tuua linna uusi peresid. Hausma tee 10 ja 12 kinnistud ostis ära OÜ Vaikla Stuudio. Ostetud kinnistud ehk Hausma tee krundid jäävad osaühingule kuuluva Ranna 1 ja mere vahele. “Mõnes mõttes oli see sunnitud ost, et säilitada vaadet merele,” ütles Tüüne-Kristin Vaikla. “Meile on saanud see koht südame­lähedaseks just sellisena.”
Vaikla ütles, et ootab juba põnevusega uusi naabreid ja on arvestanud, et vajalikud kommunikatsioonid rajab vald aasta jooksul. “Loodetavasti tehakse seda võimalikult delikaatselt ja loodust säästvalt.”
Mõtted värskelt omandatud kinnistutega on seotud sel aastal Ranna 1 alustanud kunstiresidentuuri KORDON tulevikuga. “Kuna tegemist on ajaloolise tsaariaegse kordoni­hoone naabrusega, siis esialgu tahame säilitada looduslikku kaunist ala nagu see on ja ehituslikult sekkuda võimalikult delikaatselt,” selgitas Vaikla, kes on kunstiresidentuuri kuraator.
Tema sõnul plaanitakse ostetud kinnistuid hakata kohe kasutama installatiivsete kunstiprojektide eksponeerimiseks. Juba praegu on hämaral ajal avatud valgusinstallatsioon “Hingedeaeg”, mis Hausma teel liiklejatele võiks huvi pakkuda.
OÜs Vaikla Stuudio on tegevad sisearhitektid Tüüne-Kristin ja Urmo Vaikla ning nende kunstnikest tütred Ann Mirjam ja Ingel.
Valgusinstallatsioone ja kunsti­projekte on nad Hiiumaal teinud ka varem. 2016. aastal, kui Hausma rannaala detailplaneeringut menetleti, olid Vaiklad Ranna tn 1 kinnistust mere poole kavandatud kahe elamukrundi vastu. Toonane Hiiu vallavalitsus aga leidis, et linna üldplaneeringus toodud pere- ja ridaelamumaa juhtfunktsiooniga alal elamukruntide kavandamisest loobumisel ei saa lähtuda vaid esile­kerkinud erahuvist ning puuduvad muud piisavalt kaalukad argumendid nimetatud kruntide kavandamisest loobumiseks.
Kallimad 50 000 eurot
Kuuest müüdud kinnistust kõige kallim oligi OÜ Vaikla Stuudio ostetud Hausma tee krunt, mille lõpphinnaks kujunes oksjonil 49 190 eurot, sellele järgnes hinnalt sama ostja soetatud teine Hausma tee kinnistu maksumusega 49 132 eurot. Sama palju maksis ka Siim Silver Salumaa soetatud Hausma teel asuv kinnistu. Peeter Mamontov võitis oksjonikeskkonnas Hausma tee kinnistu 26 750 euroga. Hille Kudu ostis Ranna tänava krundi 25 750 euroga.
Valla poolt oksjonile paisatud kinnistutest müüdi soodsaimalt üks Ranna tänaval asuv kinnistu, mille ostis Arvi Pink 17 740 euroga.
Kärdla osavallavanem Lauri Preimann tõdes, et ostuhuvi oli suur, kinnistute hinnad tõusid oksjonil alghinnaga võrreldes kuni 64 protsenti ja vaid üks kinnistu jäi müümata. “Eelmisel nädalal toimus viimane notariaalne lepingu sõlmimine, millega said kõigi kinnistute omanikud vahetatud,” ütles Preimann. Tema sõnul pole veel lõplikult otsustatud, milline oleks hea aeg müümata jäänud Ranna tänav 5 kinnistu müüki panemiseks. “Kas veel selle aasta lõpus või järgmise alguses.”
Kuue kinnistu müügisumma
kokku oli 217 694 eurot, mis on ligikaudu 20 protsenti enam, kui oli valla eeldatud seitsme kinnistu müügist saadav tulu.
Koos krundi müügiga võttis vald endale kohustuse rajada aasta jooksul peale ostu-müügi­tehingut valla poolt kinnistutele veevärk-kanalisatsioon, elektriühendus ja sissepääsutee. See kohustus pandi kirja ka ostu-müügi­lepingutesse. Suviste kalkulatsioonide järgi läheb vajalike kommunikatsioonide rajamine maksma ligi 200 000 eurot.
Osavallavanem kinnitas, et vald alustab kommunikatsioonide rajamisega kohe. “Teeme vajalikud taotlused Elektrilevile ja alustame teede ja vee-kanalitrasside projekteerimisega,” rääkis Preimann. Tema sõnul võtab kõik see aga aega ja tööd teostatakse järgmisel aastal.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411