Teisipäev, november 13, 2018
 

Liidil valmis sümfoonia “Sebralill”

repro
Indrek Liit ilmutas järjekordse CDplaadi, seekord on sellel helilooja ja muusiku värske teos, kammer­sümfoonia nr 1 “ Sebralill”.
Autor selgitas, et toalill, nimega sebralill on ka päriselt olemas, kuid tema autorina soovib inimesi panna mõtlema liikluskultuurile ja sebrale ülekäigukohal.
Autor võttis lühidalt kokku mõtte, mis kirjas ka plaadile lisatud voldikus: ära kiirusta autoga koju sõites, pigem võta aega ja vii koju lilli. “Mitte tormates ja liiklusavariisid tehes, nii et lilli tuleb võib-olla hoopis hauale viia,” selgitas Liit. “Inimesed võib-olla ei teadvusta endale, et see oli alles hiljuti, kui sõideti rahulikult hobustega, aga nüüd on liiklusavariide ja -surmade arv küllaltki suur – minu arvates võiks see number olla null.”
Teos on kirjutatud klassikaliste sümfoonia reeglite järgi ja koosneb neljast osast. Indrek Liit ütles, et seni on see tema loomingus keerulisim teos, mille valmimiseks kulus kuus kuud tööd. “Teost looma ajendas mind ennekõike soov ennast proovile panna,” selgitas ta, et sümfoonia on teos, mida peaaegu kõige raskem kirjutada.
Liit rääkis, et kui teos valmis, käis ta isegi raamatu­kogus uurimas teiste heliloojate sümfooniate partituure, et oskaks võtta seisukohta, mis on tema teose puhul teistmoodi või samamoodi kui neil. “Võrreldes näiteks Viini klassiku Haydni kammersümfooniaga, on minu oma olulisemalt kaasaegsemas ja keerulisemas kompositsioonitehnikas,” tõi ta võrdluse.
“Sebralilles” mängivad sümfooniaorkestri kammerkoosseis, harf ja timpanid ning kõiki neid helisid esitab tegelikult arvuti. “Kõik pillid kõlavad nii nagu orkestris ja nii nagu ma olen noodid seadnud,” kinnitas Liit, kelle uudisteos valmis spetsiaalse heliloojate jaoks loodud arvuti­programmi abil.
Hiiumaal saab CDplaati “Sebralill” osta Nelja Nurga Galeriist ja Pildikojast.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411