Reede, november 2, 2018
 

Hiiumaal veel hunti lasta ei saa

Kairit Kiin
Keskkonnaamet kinnitas hundi esmaseks küttimismahuks 24 isendit, millest Mandri-­Eestis on lubatud küttida 22, Saaremaal 2 hunti ja Hiiumaale ei tulnud esialgu ühtegi luba.
Amet teatas, et 1. novembril alanud hundijahi hooaja jooksul on plaanis küttimismaht välja jagada mitmes osas. “Sel aastal on esmane küttimis­maht suunatud nendesse piirkondadesse, kus huntide ründed koduloomade vastu on olnud kõige intensiivsemad,” selgitas keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko. Järgnevates etappides määratakse küttimismahud ka ülejäänud piirkondadesse, et ennetada hundikahjusid ka mujal.
Keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader selgitas, et jahihooaja alguses ei ole veel täit ülevaadet kõigi hundi­pesakondade paiknemisest ja suurusest. Need andmed täienevad pidevalt, kui jahi­mehed esitavad jooksvalt hundi vaatluskaarte ja kui lumi maha tuleb, on jahimeestel lihtsam lumelt hundijälgi näha, mis omakorda soodustab info kogumist. “Seega aitab selline mitmes jaos küttimismahu määramine läheneda hundi ohjamisele paindlikult,” lisas Ader. “Uute seireandmete valguses saab kogupilt järjest selgemaks ning selle alusel teeb keskkonnaagentuur keskkonnaametile ettepaneku järgmiste hundi küttimis­mahtude määramiseks ning lisaks seireandmetele arvestame ka hundikahjustuste andmeid.
Hundi arvukus langeb
Möödunud aasta seireandmete ja küttimissurve jaotuse põhjal näitas keskkonnaagentuuri prognoos hundi arvukuse kuni 25protsendilist langust. “See peegeldub ka tänavuste hundikahjustuste väiksemas mahus ning seetõttu tuleb ka küttimismaht võrreldes eelnevate aastatega oluliselt väiksem,” selgitas Rakko.
Hundi tekitatud kahjustuste arv on võrreldes eelmise aastaga kolmandiku võrra kahanenud. Oktoobri lõpu seisuga on hundid tänavu murdnud 540 lammast, 5 kodu­kitse ja 15 veist. Maakonniti on kiskjakahjude esinemine erinev: Hiiumaal on hundid tänavu murdnud 12 lammast ja 2 vasikat. Seda on märksa vähem kui aasta varem, mil hundid murdsid üle 30 lamba ja vigastasid kümmekonda. Kõige rohkem on sel aastal hundid murdnud lambaid Rapla-,
Saare- ja Läänemaal.
Möödunud aasta jahihooajal kütiti Eestis 101 hunti lubatud 112st. Hiiumaal lubati lasta kuus hunti ja kütid tabasid kuus isendit.
Hundijahti saab pidada varitsus- või hiilimisjahina 1. novembrist kuni 28. veebruarini, saartel kuni 31. märtsini.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411