Reede, november 2, 2018
 

Emmastes valmis saare kolmas välijõusaal

Hergo Tasuja
Emmastes on nüüdseks kaks nädalat avatud välijõusaal, mille kasutusaktiivsus on vaatamata sügis­ilmadele üpris suur, arutlusi on põhjustanud saali asukoht.
Välijõusaal püsitati Emmaste keskusesse, eelmisel aastal korda tehtud parkla kõrvale. Esimestel päevadel tekitaski asukoha valik suure arutelu. Nii küsis Emmastest pärit Sulo Tintse, kas atraktsioon ei asu ehk liiga avalikus kohas. “Inimesi on erinevaid ja privaatsust armastav inimene vaevalt kõikide pilkude all treenima tuleb,” põhjendas ta.
Helen Jansen tunnustas, et väljak püstitati, ent nõustus Tintse arvamusega. “Ka mina leian, et see on veidi liiga avalikus kohas või õigem on öelda, et liiga tee ääres,” viitas ta, et paigas, kus inimesed mööda liiguvad, ei kutsu see ehk sportima.
Siiski on ka risti vastupidiseid arvamusi. Diana Nigu ütles, et see, kes tahab end liigutada, teeb seda igal pool, kes ei taha, ei tee seda nagu­nii. “Häbelikumad, võtke sõbrannad või sõbrad kampa ja treenige mõnuga!” andis ta hüva nõu.
Paari aasta eest Emmastesse kolinud Teo Toompuu kiitis mõtte ja teostuse heaks: “Vähe on neid maakohtade keskusi, mis nii korras ja kus on nii palju vaba aja veetmise võimalusi!” Toompuu leidis, et avalik asukoht aitab kaasa, et hinnalised seadmed püsivad kauem töökorras ja on hästi ligipääsetavad kõigile huvilistele. “Tallinnas on samuti enamik jõuseadmeid avalikes parkides ja randades, kus kõik mööda käivad ja ma ei ole küll täheldanud, et keegi häbeneks neid kasutada,” võrdles ta.
Arutelu järel nentis ka
Tintse, et ehk motiveerib avalik koht tõesti rohkem liigutama. Ta meenutas, et 80ndate lõpus ja 90ndate alguses leidus ümbruskonna metsatukkades puude vahel mitmeid omaalgatuslikult paigaldatud raudlatte, kus sai lõuga tõmmatud, tireltõusu ja jõutõusu tehtud. “Hea privaatne oli, aga eks nüüd ole ka aeg inimestel metsast välja tulla! Naabrimehed näevad ka, kes rohkem lõuga tõmbab ja ehk see motiveerib,” lisas Tintse ja lubas kodukanti sattudes kasutada võimalust samuti liigutama tulla.
Atraktsioonide kohta küsiti kevadel arvamust kehalise kasvatuse õpetajatelt ning piirkonna spordivaldkonna eestvedajatelt. Niisamuti kaaluti erinevaid asukohti ja otsustavaks sai hea juurdepääs nii autoga, rattaga kui jalgsi liikuja jaoks, aga ka see, et lähipiirkonnas elab suur hulk inimesi.
Kuue seadmega välijõusaali ehitamine läks maksma
7700 eurot. Kuuest seadmest neli on kahepoolsed, seega saab korraga treenida kümme inimest.
Hiiumaal on välijõusaal viimastel aastatel rajatud veel Kärdla lähedale Hausma rannapiirkonda, pooleli on Suuremõisa välijõusaali planeerimine. Varem on välijõusaaliseadmed paigaldatud Kõrgessaare alevikku.

HERGO TASUJA

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411