Reede, oktoober 12, 2018
 

Uus diagnostika jõudis haiglasse

9. oktoobrist saab Hiiumaa haiglas teha sünnieelset kromosoomiuuringut ehk eestimaist rasedate sõeltesti NIPTIFY.
Teate edastanud Pille-Riin Meerits tervisetehnoloogiate arenduskeskusest selgitas, et mitteinvasiivset sünnieelse diagnostika testi nimega NIPTIFY saab teha alates
11. rasedusnädalast. Test annab vastuse kolme enamlevinud trisoomia, Downi, Edwardsi ja Patau sündroom, kohta ja soovi korral saab teada lapse soo.
Testimiseks võetakse ema vereproov, millest analüüsitakse loote rakuvaba DNAd. Vastused saabuvad testi tellinud arstile või ämmaemandale hiljemalt kümne tööpäeva jooksul. Vastus tuleb nii kiiresti, kuna tänavu septembrist on Tartus olemas labor, kus vereproovi analüüsitakse. Varem saadeti analüüsid vastuse saamiseks päris kaugele, näiteks Ameerikasse ja Küprosele.
Doktor Kaarel Krjutškov tõi ERR saates “Hommikutelevisioon” näite, et Belgias, kus NIPT-test on eelmisest aastast kõigile rasedatele tasuta, ei ole n-ö maha magatud ühtki Downi sündroomi.
Tervisetehnoloogiate arendus­keskust juhtiva professori Andres Salumetsa hinnangul on vereproovi­põhine ja äärmiselt täpne loote kromosoomanalüüs saamas uueks standardiks rasedate jälgimises ning see on sünnieelse analüüsina oluliselt usaldusväärsem kui praegused sõeluuringu meetodid.
Rohkem infot leiab NIPTIFY.ee

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411