Reede, oktoober 5, 2018
 

Riigikohus kutsub õpilasi õigust mõistma

Riigikohus kuulutas välja õpilastööde konkursi, millest on oodatud osa võtma 9.–12. klasside õpilased. Konkursil osalejad saavad valida kolme elulise kaasuse seast.
Arutleda saab muuhulgas selle üle, kui avalikult üht avaliku elu tegelast meedias kujutada tohib (halduskaasus) ning otsustada, kas vallamaja katuse remondi tarvis läbipaistmatult raha liigutanud majandusnõunik kuritarvitas usaldust või mitte (kriminaalkaasus). Tsiviilkaasus aga viskab õhku küsimuse lapsele elatise maksmise kohta – kes, millise summa ning millistel tingimustel maksma peab?
“Nii nagu maailm meie ümber ei ole mustvalge, ei ole seda üldjuhul ka vaidlused, millega kohtunikud igapäevaselt silmitsi seisavad,” selgitas riigikohtunik Paavo Randma, kes on selleaastase kaasuskonkursi žürii esimees. Tee õiglase kohtulahendini algab tema sõnul õigest rõhu­asetusest asjaolude hindamisel, millele järgneb loogiline analüüs ja lahenduse välja­pakkumine. Seega pakub konkurss õpilastele võimaluse asetada end otsustaja rolli ning proovida, kui kerge või keeruline on erinevaid huve kaaludes õige ja õiglase otsuseni jõuda. “Konkursi mõte ongi arendada noorte analüüsi- ja argumenteerimisoskust ning neid ette valmistada mistahes konfliktide mõistlikuks ja loogiliseks lahendamiseks,” lisas ta.
Konkursikaasuse peab lahendama sarnaselt, nagu seda tehakse kohtus: esitades esmalt mõlema poole argumendid ning seejärel tuues välja kohtuniku otsuse ja argumentatsiooni. On ka teine võimalus – vaidluse võib lahendada loovas vormis nagu essee, luuletus, joonistus, video vms. Igal juhul on oluline, et lahendus lähtuks peaasjalikult konkursil osaleja õiglustundest ja väärtus­hinnangutest.
Õpilastöid ootab riigikohus hiljemalt 9. novembriks. Parimate tööde autoreid tunnustab riigikohtu esimees pidulikul aktusel järgmise aasta jaanuaris. Konkursi­tingimused ja lahendamist vajavad kaasused leiab konkursi veebilehelt.
Tänavune kaasuskonkurss kannab järjekorranumbrit 14 ning on pühendatud riigikohtu 99. aastapäevale ja ringkonna­kohtute 100. sünnipäevale. Kaasuskonkursi väljakuulutamine on osa õigusemõistmise nädalast, mille tegevuste kohta saab täpsemalt lugeda veebi­lehelt www.riigikohus.ee

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411