Reede, oktoober 12, 2018
 

Nukuteater sünnipäevaks remonditud

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Maikuus alanud ja augustis lõppema pidanud Kärdla nuku­teatri suurremont saab valmis veidi enne teatrikese 20. sünnipäeva.
Paar kuud tagasi kirjutas Hiiu Leht Kärdlas Uuel tänaval asuva nukuteatri maja remondist ja siis paistis pilt pisut nutune. Nüüd, kaks kuud plaanitust hiljem, hakkab ehitaja, Rakvere ettevõte OÜ Tarvaprojekt töödega ühele poole saama.
Esmaspäeval pandi teisel korrusel paika radiaatoreid. Alumise korruse radiaatorid annavad juba sooja, fuajeesse on pandud põrandaküte. Järgmisel nädalal saabub kütteagregaat ja saab hakata tegema katsetusi, kuidas uus küttesüsteem töötab.
Nukuteatri juht Kersti Ojasalu on ka pisut murelik, et mis numbreid need kütte­arved näitama hakkavad.
Oktoobrikuu sünnitiseks nimetab ta juba ilmet võtvat majaesist varikatust. Ka tagumise terrassi materjal on kohal ja tuleval nädalal alustatakse selle ehitamisega.
“Kodanikuühiskonna sihtkapital on meid palju aidanud, nende abiga saamegi ehitada nii varikatuse kui tagumise terrassi,” kiidab Ojasalu.
Bläkkboks ja unistuste saal
Ees ootab veel kohviku lükandseina paigaldamine. Kohaliku omaalgatuse programmist taotletakse teatrikohvikusse kohvimasinat, see maksab poolteisttuhat eurot.
Muutusi on ka nukuteatri saalis. Idee nukuteatri nn bläkkbokstüüpi lava mustaks värvida tuli siis, kui saali lagi ja seinad värviti heledaks. “Mõtlesin, et pean sinna jälle hakkama musta kangast kinnitama, ja et kui kangast on vähem, on tolmu samuti vähem,” arutles Ojasalu. Nüüd ongi lavaauk must ja maaler ütles Kerstile, et see on tema elus esimene kord, kui tuli sein mustaks värvida.
Teise korruse kaunist laud­põrandaga saali nimetab Kersti Ojasalu unistuste saaliks, kus saab väikelastele mängutunde läbi viima hakata. Lastejoogaga tegeleb ta ise 2015. aastast. Enne remonti toimusidki nukuteatri majas mängutunnid väikelastele, joogatunnid, aga vabadel hetkedel on siia oodatud ka kooli­õpilased.
“Kuna tänapäeva lapsed on mõtetega laiali kogu selles infotulvas, siis kutsun neid enda juurde, et siin, nukuteatris oleks selline vaikuseoaas keset seda virr-varri, et oleks üks puhas, soe, hubane ruum, kus saaks ennast hästi tunda ja ennast paika mõelda.”
Jõuludeni tööd küllaga
Kui ehitusega tahetakse valmis saada kuu lõpuks, siis koristamine, prožektorite paigaldamine ja häälestamine, lavakardinate ülespanek ja muu sättimine kestab ilmselt jõuludeni. “Selle aasta lõpuks võiks maja olla sellises korras, et võiks juba tegutseda,” on Ojasalu optimistlik.
Praegu unistab ta koostööst Hiiumaa gümnaasiumi õpilastega. “Teatrikohvikus võiksid tegutseda noored, küpsetajad saaksid oma hõrgutisi müüa, siin saaks näitusi korraldada…,” jätab ta loetelu lõpetamata. “Käisin lausa tunnis infot jagamas ja kutsumas, rääkisin nende ettevõtlusõpetaja Inga Jürimäega, tehakse ju koolis erinevaid õpilas­firmasid. Noored võtsid teadmiseks ja mõni isegi noogutas… äkki hakkab sealt midagi arenema, sest gümnaasiumi noorte kaasa löömine oleks nukuteatri majale nagu uus lehekülg.”
Samas selgus, et gümnaasiumi noored pole nukuteatri majas üldse käinudki! Nii kutsus ta neid maja vaatama, tutvuma ja mõtteid vahetama. Ojasalu kinnitab, et uutele koostööpartneritele ollakse avatud. “Potentsiaali siin majas on ja ma olen väga tänulik, kui kellelgi tekib mõtteid koostööks.”
Üks mure on ka – nukuteatri majas peaks olema keegi, kes uksed kogu aeg avatud hoiaks ja teenuseid arendaks. Ojasalu rõhutab, et kogu elu selles majas peaks arendama nii, et see midagi ka sisse tooks. Üheks võimaluseks olekski tema arvates eelkõige teatrikohvik.
Kärdla nukuteatri hoone rekonstrueerimist on Leader programmist toetanud Hiidlaste Koostöökogu. Käimas­oleva projekti toetus on 108 000 eurot, kogumaksumus 120 000 eurot. Projekti juhib suurte kogemustega Viktor Rõbtšenko. Koostöökogu toetas ka nukuteatri ehitus­projekti koostamist 7000 euroga ja esimese etapi töid 20 000 euroga.
Kärdla nukuteatriga alustas Lea-Sibul Poola (1929–2018) tollases Kärdla lasteraamatu­kogu majas 1993. aastal, MTÜ Kärdla Nukuteater sai registrisse kirja 9. detsembril 1998. Peale mitmeid kolimisi jõudis teatrike praegusesse majja aastal 2010. Ühingul on 24 liiget, neist pool tosinat aktiivsemad. Sel aastal otsustati kehtestada ka seltsi liikmemaks, mis on 12 eurot aastas.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411