Reede, oktoober 5, 2018
 

Norralased panid näpu peale

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Kärdlas Käina maan­teel puitmööblit valmistaval ettevõttel OÜ Prosper Line on otseühendus Norraga – mullu müüdi sinna neljandik toodangust.
Ettevõtte tegevjuht Kaius Kaibald ütleb, et Norra turule jõuti, kui norralased 2013. a algul otsisid omale Eestist uut partnerit, sest senisega ei tahtnud asjad hästi klappida. Mingil põhjusel ei suudetud tarneid tagada, kuigi tellimusi tuli. Ka kehv suhtlus mängis oma rolli, lõpuks ei vastatud enam ei telefonikõnedele ega meilidele.
Nii pöördusid norralased Ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) esindaja poole Norras. “Ma sain aru, et EASi esindaja pakkus neile välja portsu Eesti firmasid ja norralased panid näpu meie nime peale,” räägib Kaius. “Ilmselt meie kodulehe põhjal,” oletab ta.
Nii hakkas tasapisi minema. Nüüd on Norras Oslo lähistel asuvas Slemmestadis ühe perefirma PG Møbler väike salong, kust saab Prosper Line`i mööblit tellida.
Lõppkliendile Prosper Line ise mööblit ei müü. “Võib-olla ongi nii lihtsam,” arutleb Kaibald ja selgitab, et pole ka olnud vajadust teha mingit reklaamikampaaniat, liiati veel piiri taha.
Küll käivad Prosper Line`i töömehed valminud mööblit paigaldamas, kui vaja siis ka välismaal.
Norralased armastavad puitu
Norrasse läheb reeglina täispuitmööbel: köögimööbel, narid, voodid, kummutid, garderoobid, riiulid, riidenagid jms. Täispuitmööblit saadetakse veidi ka Rootsi, kuid seal eelistatakse klassikalist spoonitud või värvitud plaatmööblit.
Müügitulu on kasvanud 2015. aasta 199 000 eurolt mulluse 300 000 euroni. Kaibald ütleb, et ajanappuse tõttu pole ta statistikat teinud, millest käibekasv on tulnud, kas ühikute arvu pealt või tänu hinnatõusule. Tükikaupa kõike kokku rehkendada aga on üsna keeruline.
“Suurematest asjadest on ehk kööke kõige rohkem tehtud, täpsemini ei oska öelda, muidu hakkan valetama,” ütleb ta. Ja toob näiteks septembris Norrasse saadetud mööbli: neli voodikomplekti, kaks kappi, kolm kummutit ja kolm riiulit.
Konkurents kõigiga
Tegevjuht räägib, et huvitaval kombel on kodu- ja välis­maised tellimused olnud korrelatsioonis: “Kui ühest kohast jääb tellimusi vähemaks, tuleb teisest kohast jälle juurde. Suvel näiteks kukkus osa Norra turgu ära, kohe tuli aga Eesti tellimusi juurde,” räägib Kaibald.
Eestis tuleb Prosper Line`l konkureerida kõigi mööbli­valmistajatega, Norras loevad soodsam hind ja soovitused. “Norrakad on konservatiivsed – kui hinnavahe on piisavalt väike, siis ta idaeurooplast ei vali, valib kohaliku,” selgitab Kaibald. “Kui aga keegi sinu firmat näiteks soovitab, siis Norras hind nii suurt rolli ei mängi.”
Kui aga hinda tõsta püüad, tulevad mööblit pakkuma lätlased, leedukad ja poolakad, kellega samuti konkureerida tuleb.
Eestlane valib mööbli reeglina ikka hinna järgi, teab Kaibald: “Sa võid talle rääkida küll, et hinna sisse tuleb ka vaadata, pakkumiste sisu on erinev ja sellest kujuneb ka erinev hind, aga tihtipeale ei süveneta, valitakse lihtsalt odavam.”
Tellimusi aasta ringi
Tellimuste arv Eesti turul on aastaringselt stabiilne, Norras seevastu on väikseid nihkeid ning juulis-augustis puhkuste tõttu tellimusi vähem. Samas neilt, kes ehituse suvel lõpetavad, tuleb sisustuse soetamiseks tellimusi juurde. Kes kevadel remonti plaanivad, saavad selle suveks valmis ja on selleks ajaks ka mööbli soetanud.
Mõned aastad tagasi ahvatlesid siinset tööjõudu Norra ja Soome, nüüd enam “pikka eurot” nii väga püüdma ei kiputa – nii jagub ettevõttesse ka töötajaid. Praegu on neid tootmises ametis kuus, kokku pakub ettevõte tööd kümnele.
Küsimusele, kas vahel on midagi ka untsu läinud, saan vastuseks, et juhtub ikka. “Ega me pead liiva alla peida ja kui on mingi materjali viga või tootmispraak, läheb see ese vahetusse,” kinnitab Kaius.
Ette tuleb ka seda, et klient on ise mööblit valesti kasutanud. Selleks, et seda ära hoida, selgitatakse kasutajale, mida tuleb tähele panna. Nii võiks täispuidust mööbli puhul toatemperatuur olla 22–23 kraadi, kui see on 26 kraadi ringis, võib puit n-ö mängima hakata.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411