Reede, oktoober 5, 2018
 

Kinnisvaraturg vajab sekkumist

Olukord Hiiumaa kinnisvara turul tekitab paljudes siin kodu osta või ehitada soovijates ning kinnisvaraarendajates nördimust. Kuna saarel toimub kinnisvara tehinguid vähe, hinnatakse siinne kinnisvara märksa odavamaks kui mandril. Seetõttu ei saa saarel kinnisvara ostasoovijad ega majaehitajad pangast laenu. Samamoodi jätkates olukorrale lahendust ei paista.
Hiiu Lehega rääkinud kinnisvaraettevõtte juhatuse liige ütles, et saab hiidlaste pahameelest aru, aga hindajatel on oma kindlad normid, millest nad kõrvale kalduda ei tohi.
Tema nägi lahendusena neid kinnisvara­ostjaid, kel raha tagataskus ja pankade abi ei vajagi. Selle stsenaariumi järgi võiks Hiiumaast saada ju rikkurite suvituspiirkond. Kuid meie ootame ju noori, lastega perekondi… Ja nemad vajavad oma kodu rajamisel igal juhul panga abi.
Uues arengustrateegias on kirjas meie soov suurendada saare püsielanike ja eriti noorte arvu. Kuidas seda aga teha, kui noortel pole võimalustki siia kodu luua või soetada?
Kujutame näiteks ette, et noor pere Tallinnast soovib tulla Hiiumaale. Nad on endale välja valinud maja Kärdlas, mis on kinnisvara­portaalis müügis 64 000 euroga. Hindaja aga leiab, et maja on väärt vaid 44 000 eurot ja selle järgi saaks nad ka laenu. Kui maja müüja pole valmis hinda alandama, jääb tehing suure tõenäosusega katki. Sest kui paljudel noortel peredel on 20 000 eurot kohe taga­taskust võtta?
Hiiumaa asemel luuaksegi siis oma kodu hoopis mõnda Tallinna lähedal asuvasse külla, kus kinnisvaral on pankade silmis rohkem väärtust ning jääb ära pikk ja vaevaline võitlus pankadega.
Hiiumaa inimesed, kes on pidanud pangast kodulaenu võtma, räägivad, et iga aastaga muutub see keerulisemaks. Varem, kui otsustus­õigus ja kinnisvarahindaja olid saarel, see nii ei olnud.
Mida teha, et nokk kinni, saba lahti olukorda lahendada. Kas ei peaks sekkuma oma­valitsus või riik? Elu jätkumine ka ääre­maadel peaks mõlemale olema tähtis.

5.oktoober 2018

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411