Teisipäev, oktoober 9, 2018
 

Kinnisvara hindamine hiidlaste jaoks märksa kallim

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kuna Hiiumaal koha­peal pole enam aastaid pankade poolt aktsepteeritud kinnisvarahindajat, on teenus hiidlaste jaoks märksa kallim kui mandril.
Pangast kinnisvara soetamiseks või ehitamiseks laenu taotlemisel on vajalik kinnis­vara hindamine. Saarel pole aga enam ühtegi hindajat, keda ka pangad aktsepteeriks.
Lehelugeja, kes viimasel aastal pidanud tegema mitu kinnisvaratehingut, rääkis, et hindajate saarele saamine on keeruline, eriti kui on tarvis hinnangut kiiresti. Lisaks nõutakse Hiiumaale tuleku eest kordades kõrgemat hinda kui mandril.
Ajal, mil ka Hiiumaal oli kinnisvarahindaja, läks teenus kliendile maksma suurus­järgus 150–200 eurot. Praegu küündib teenuse hind aga juba 400 euroni.
Pindi kinnisvara veebilehe andmeil maksab näiteks tüüpkorteri hindamine Hiiumaal 160 eurot, üksikelamu hindamine 270 eurot.
Arco Vara hinnad väga palju ei erine: tüüpkorteri hindamine 170 eurot ja eramu 270 eurot.
Esmapilgul tundub hind samas suurusjärgus mandril pakutava teenusega, aga hinna muudab kõrgeks lisanduv kaugustasu.
Kuna pangad nõuavad kodulaenu taotlejatelt soetatava kinnisvara hindamist ja aktsepteerivad vaid teatud teenusepakkujaid, on hiidlased pandud sundolukorda.
Aeg maksab
Pindi kinnisvara, kelle esindaja ka Hiiumaal kinnisvara hindamas käib, juhatuse liikme Peep Soomani sõnul muudab kinnisvara hindamise Hiiumaal kalliks ajafaktor. “Hiiumaal pole kohal hindajat ja kui hindaja siia tuleb, siis on see talle suur ajakulu,” tõdes Sooman. Tema sõnul kulub ühe objekti hindamiseks Hiiumaal terve tööpäev. “Isegi kui hindaja tuleb Haapsalust, peab ta esmalt poolteist tundi praamiga sõitma, sadamast objektile minema, objektil tööd tegema, tagasi sadamasse ja uuesti poolteist tundi praamisõitu ning seejärel kontorisse.” Ta lisas, et Hiiumaal varasid hinnates tekib ebamõistlikult suur ajakulu.
Sooman ütles, et kuna Hiiumaal tehakse nii vähe kinnisvaratehinguid, pole ette­võttel mõtet siia ka töökohta luua. “Isegi meiesugusel suurel ettevõttel pole mõtet oma kontorit Hiiumaale tuua ja inimest välja koolitada, sest tal oleks siin lihtsalt nii vähe tööd ning ta ei jääks pidama,” nentis Sooman. Ta lisas, et seepärast peabki Hiiumaal kinnisvara hindamas käima näiteks Haapsalu hindaja.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411