Reede, oktoober 26, 2018
 

Emmaste raamatukogu tähistab väärikat juubelit

Erakogu
Eesti vabariigi juubeli­aastal tähistab oma 100. juubelit ka Emmaste raamatukogu.
Raamatukogu asutati 3. novembril 1918 Emmaste noorsoo seltsi peakoosolekul. Kohaliku luteri koguduse õpetaja Theodor Embeck asutas kiriklasse lugemispunkti. Siit saamegi Emmaste raamatukogu alguse.
Raamatute ostmiseks ja raamatukogu ülalpidamiseks loodeti hankida sissetulekuid pidudest, loteriidest ja korjandustest. Esimese lugemisvara moodustasid Karskuskuratooriumi lugemislaua mõningad eksemplarid, samuti toodi kodudest kirjandust. Esialgu oli laenutus tasuline, aga see korraldus kadus õige pea. Raamatukogu asus Emmaste valla Nõmme algkooli ruumes, töötajaks Ida Kalju, kes oli sama kooli õpetaja.
1940. aasta paiku oli Emmaste raamatukogus populaar­teaduslikke ja ilukirjanduslikke teoseid kokku umbes 10 000 köite piires, lugejaid 250. Pärast 1940. aasta juunipööret andis tunda uus ideoloogiline suund. Üha rohkem seostus raamatukogu töö ideelis-poliitilise tegevusega rahvamajas. 1941. aastal asus raamatukogu Emmaste meierei väikeses laoruumis, hiljem kolis praegustesse raamatukogu ruumidesse 1.  jaanuaril 1942 sai raamatu­kogu juhatajaks Ida Kaljo, kes pidi kõrvaldama 1940.–1941. aastal muretsetud raamatuid. Peale sõda hakkasid Emmaste kultuurielu taastama Helmi Saart ja Hedvig Ellermäe. Emmaste raamatukogu taasavati 21. detsembril 1944, juhatajaks sai Helmi Saart ja asukohaks Marie Onno maja Viiternal. 1945. aasta suvel kolis raamatukogu praegustesse ruumidesse ja juhatajaks sai Hedvig Ellermäe. 1951. aastal asus raamatukogu rahva­majas, sest külanõukogu kolis raamatukogu majja ja 1955. aastast oli raamatukogu nn tädi Liisi majas. 1. augustil 1955. asus raamatukogus tööle noor eriharidusega raamatu­kogujuhataja Silvi Türnpu, hiljem Telvik. 1957. aastal kolis raamatukogu oma vanasse, remonditud majja. Raamatu­kogu teeninduspiirkonda kuulusid kolhoosid Bolševik ja Sõru Kalur, Emmaste võitööstus, Emmaste  kool, kooperatiiv ja Viiterna maahaigla. Selles majas asub raamatukogu tänaseni.
Emmaste raamatukogus on lühemat või pikemat aega töötanud Elmi Vilge, Mirjam Ernes, Ade Laja, Viigi Tänav­suu, Ülle Kuuse, Alviina Oja, Helle Rämmal, Moonika Onno, Eike Soomsalu, alates 2016. aastast Marju Allik.
2004.–2005. aastal raamatu­kogu hoone renoveeriti, majale tehti juurdeehitus ja kasutusele võeti teine korrus. Raamatukogus on nüüd avar ja valgusküllane lugemissaal ja avalik internetipunkt.
Kaks korda kuus on avatud teeninduspunkt Leisu koolimajas. Praegu on Emmaste raamatukogul 278 aktiivset lugejat, fondi suurus on 10 805 teavikut.
Juubelinädalal 30. oktoobrist kuni 3. novembrini toimuvad raamatukogus mitmesugused sündmused: külla tulevad lasteaialapsed, kooliõpilased ja pensionärid. Erinevatel päevadel laenutavad raamatuid Emmaste allasutuste juhid ja osavallavanem Hergo Tasuja.
Kohtumiseni raamatu­kogus!
Marju Allik
Emmaste raamatukogu direktor

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411