Teisipäev, oktoober 2, 2018
 

Eesti postmarkide 100 aastat

repro
Raamatusarjas EV100 on ilmunud “Eesti postmarkide 100 aastat. Postimaksevahend ja riigi visiitkaart”.
Kui postmarkide kataloogid tutvustavad riikide postmargi­väljaandeid detailselt nende ilmumise järje­korras, siis see raamat käsitleb valikut neist sarjade ja teemade kaupa. Raamatus on küll palju pilte, kuid päris kõigi aastatel 1918–1940 ja alates 1991. aastast ilmunud Eesti postmarkide pilte sealt ei leia. Silmas on peetud, et valik tutvustaks kõiki olulisemaid teemasid ja sarju. Lisaks markidele ka posti­templeid, esimese päeva ümbrikke, maksimumkaarte ja ka mõnd huvitavat postisaadetist. Mõne näitena on esindatud ka teiste riikide eestiteemalised väljaanded.
Temaatiline ülevaade annab parema pildi meie postmarkidest kui oma riigi tutvustajatest. Postmarkide kogujate ehk filatelistide hulgas on samuti temaatiline kogumine järjest populaarsemaks muutunud. Erinevate huvidega inimesed saavad kiiremini ülevaate, kui hästi on üht või teist valdkonda seni postiväljaannetega tutvustatud. Ehk innustab see mingi konkreetse ala huvilist oma tegevust filateeliaga täiendamagi.
Postmarkide kogumine ehk filateelia jõudis Eestisse enne oma riigi postmarkide väljaandmist, juba 19. sajandi lõpul. Erinevalt markide väljaandmisest, on filateeliaga Eestis tegeletud järjepidevalt. Vaid võimalused on eri aegadel olnud erinevad. Sellest tulenevalt on erinev olnud ka filatelistide  organisatsioonide ja nendega hõlmatud huviliste arv. Eestis toimunud võimu­vahetused on kõige muu kõrval ka selliste huvialaorganisatsioonide tegevust palju mõjutanud: lubanud või keelanud asutamise, sundinud taas end registreerima või koguni oma tegevust lõpetama. Organisatsioonid on läbi aja püüdnud oma liikmeid aidata filateeliaga tegelemisel ning propageerida seda harrastust läbi näituste ja muude avalike ürituste. Eestis toimetanud filatelistide kõrval saab lugeda ka Eestiga seotud filatelistide organisatsioonidest mujal maailmas.
Raamatu lugejalt ei eeldata filateelia tundmist. Kuna seal muu hulgas selgitatakse veidi ka filatelistlikku terminoloogiat ja kogumise põhitõdesid, sobib raamat hästi ka esimeseks reisijuhiks filateelia ja postmarkidega tutvumisel.

Elmo Viigipuu

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411