Reede, september 14, 2018
 

Maailmakoristuspäeval vaid kahed talgud

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Maailmakoristuspäeva koristuskaardile on üle Eesti kantud 390 talgukohta, Hiiumaal terve saare peale vaid kaks.
Hiiumaa valla keskkonna­spetsialisti Raina Smilli sõnul on riigimetsa majandamise keskus (RMK) teinud Hiiumaal nii head tööd, et siinsetes metsades ja mererandades on prügi vähe.
“Tallinna lähistel on probleemiks laevadelt randa jõudev mereprügi, meile Hiiumaale see mure veel jõudnud pole,” ütles Smill.
Hiiumaa vald on üks ligi 50 omavalitsusest, kes Maailma­koristuspäeva toetab, aga praegu pole veel kummagi talgu meeskond teada andnud, et vajaks abi koristatava prügi jäätmejaama viimisel. “Ilmselt saavad nad sellega ise hakkama,” tõdes keskkonna­spetsialist.
Laupäeval kell 11 koristatakse prügi Tahkunas. Talgulistele juhatavad teed viidad, kaasa tuleb võtta kindad, nuga ja joogivesi. “Prügi ei ole palju, aga see on metsa all laiali,” kirjutavad talgute korraldajad Maailmakoristus­päeva veebilehel. Tahkuna talgutel liigutakse ka vanades kaevikutes ning koristustöö lõpus ootab tublisid kodanikke soe supp.
Kell 10 alustatakse talgutega Kassaris, kus osaleda soovijatel soovitatakse kaasa võtta kindad ja väike mägi­ronimisoskus.
Prügikotid mõlemas talgupaigas on korraldaja poolt.
Kui Hiiumaal on talgu­kohtasid vaid kaks, siis naabritel saarlastel on prügiga looduses ilmselt rohkem probleeme, sest neil toimub laupäeval koguni 13 talgut.
Registreeri talgud
Eesti Maailmakoristuspäeva eestvedaja Raimo Matvere sõnul on äärmiselt positiivne, et suur hulk ettevõtteid ja seltskondi plaanivad omaalgatuslikke talguid ning on need kenasti ka Eesti koristuskaardile joonistanud. Matvere kinnitas, et nende tiim on õnnelik iga talgule registreeruja üle, kes end www.maailmakoristus.ee veebilehel kirja paneb. “Mida varem seda tehakse, seda parem, sest vaid niimoodi saame koristusi oluliselt lihtsamini planeerida,” ütles Matvere.
Ta leidis, et arusaadavalt ei pea kõik inimesed talgupäeva kodulehel registreerimist niivõrd oluliseks. “Meile tegelikult ju meeldivadki tegijad. Need, kes ennekõike lähevad koristama – teevad midagi ära!” Ent siiski paneb Matvere kõigile koristajatele südamele, et inimesed annaksid oma koristustalgust kindlasti teada.
“Sooviksime teada nii paljudest koristustalgutest, kui vähegi võimalik ning kogume nii statistikat kui ka huvitavaid lugusid ja põnevaid leide, mida koristuspäev erinevates paikades ohtralt pakub. Just seepärast soovime teada ka eraalgatuslikest talgutest,” ärgitas Matvere kõiki registreerima.
Eestlaste eestvedamisel koristab 150 riiki Maailma suurim kodaniku­algatus ehk üleilmne koristus­päev teeb koos päikesega planeedile tiiru peale – algab hommikul Uus-Meremaal ja lõppeb 30 tundi hiljem Hawaiil. Eesti koristustalgud algavad 15. septembri hommikul kell 10. Meie eestvedamisel hakkavad ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga 150 riiki.
Eestis on koristuskaardile märgitud 390 talgukohta ja sellise hulga jäätmete koristamiseks on hinnanguliselt tarvis umbes 10 000 inimest.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411