Teisipäev, september 18, 2018
 

Kindel – piimatootmine Hiiumaal jätkub!

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
[/media-credit]
Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Reedel avati pidulikult OÜ Männaka uus laut, mis on suurim mahelaut Hiiumaal. Kohalolijad tõdesid rõõmsalt, et nüüd on kindel, et vähemalt piima­tootmine saarel otsa ei lõppe.
Uute lautade avamist on kombeks pidulikult tähistada ning reedesel avamispeol nägi laut välja justkui mõni uhke peosaal, kuhu loomi polnud veel sisse toodud.
Samuti piimakarja pidav Sulev Matto ütles reedel, et tema peab kõige suuremaks sõnumiks ettevõtmise juures seda, et nüüd on kindel, et piimatootmine Hiiumaal jätkub. “See laut siit maapealt nii lihtsalt pühitud ei saa ja see on suur asi,” tõdes ta. Matto sõnul on tore, et Vallikivid selle riski ja vaeva võtsid ning uue lauda valmis ehitasid.
Lauda ehitasid isa ja poeg Mati ja Martin Vallikivi, kes uuest ja kaasaegsest laudast unistanud kümmekond aastat – nüüd sai see lõpuks teoks.
Martin Vallikivi tõdes avamisel, et natuke on isegi kahju, et uus laut juba valmis sai. “Nii hea oli iga päev vaatamas käia, kuidas hoone kerkib,” märkis ta.
Lauda ehitus sujus plaani­päraselt ja tulemusega on Vallikivi rahul. “Kõik on ilus ja täpselt nii nagu soovisime.”
Vallikivi elukaaslane Kätlin Tammeveski lisas, et kõik ehitustööd sai päev-päevalt üles pildistatud.
Esimesed loomad tuuakse uude lauta täna. Vallikivi avaldas lootust, et vast jõuluks on kõik lehmad juba ka uue elupaiga ja süsteemiga harjunud.
Järgmine laut 15 aasta pärast
Hiiumaa suurima mahepiima­tootja OÜ Männaka uus laut on Hiiumaa suurim ja moodsaim maheveistele mõeldud hoone, mis mahutab 258 lüpsilehma.
Lauda kogumaksumus oli 1,5 miljonit eurot pluss käibemaks ehk 1,8 miljonit eurot. Miljon kulus ehituseks ja ülejäänu seadmete jaoks. Kolmandik vajaminevast rahast saadi PRIA toetusest, ülejäänu oli Vallikivide omafinantseering. Ehituskulud plaanitakse tasa saada 12–13 aastaga.
Järgmist lauta pole plaanis Vallikivil kohe ehitama hakata. “Ehk 15 aasta pärast, varem ilmselt ei jõua,” pakkus ta, millal võiks järgmine laut valmis saada.
Ei lägasüsteemile
Ka liheveisekasvataja Sirje Kaptein tõdes, et Vallikivid on ääretult tublid ja ette­võtlikud. “Mina tahaksin aga näha ikkagi rohkem orgaanilist suunda,” nentis ta.
Kaptein tunnustas Vallikivide ettevõtlikkust ja mahe­suunda, kuid uue lauda lägasüsteemi mitte: “Olen põllumajanduses oma teadliku elu toimetanud ja tean, et lihtsalt ei ole võimalik looduse tasakaalu lägaga saavutada.” Ta selgitas, et virts peaks olema ikkagi pooleks taimse massiga, et lämmastik sellesse lukustuks – alles siis kõlbab sellega põldu väetada.
Esimene catering laudas
Männaka uue lauda avamisel viibinutel jagus palju kiidu­sõnu pakutud peotoitudele, mis olid väga maitsvad ja nägid head välja.
Külaliste kõhutäie eest hoolitses Maru catering, mille eesotsas Hiiumaa juurtega Madis Jõhvik. Jõhviku sõnul oli see tal esimene kord laudas toitlustada. “Sellegi­poolest sujus kõik väga hästi ja toitude mandrilt Hiiumaale toimetamine oli lihtne,” tõdes Jõhvik.
Martin Vallikivi sõnul oli tal juba lauda ehitusega alustades teada, et kui ükspäev avamispeoni jõutakse, tuleb toitlustama just Maru catering.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411