Reede, august 3, 2018
 

Oma paradiisi patrioot

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Nii ütleb enda kohta MTÜ Kärdla nuku-teater juht Kersti Ojasalu, kelle missiooniks hoida elus Kärdla nukuteatrit ja teha korda selle maja.
Kärdlas Uus tn 1 asuv maja on ehitatud Emmastes Ole külas aastal 1931 ja toodud Kärdlasse 1951. Omanikud on Kanadas elavad Holmbergid ning rendileping nukuteatriga kehtib 2030. aastani. Tänavu manalateele lahkunud Lea Sibul-Poola asutatud Kärdla nukuteater kolis majja 2010. aastal.
“Nukuteatrisse on tuldud ja siit on mindud, mina olen Leale truuks jäänud,” ütleb Ojasalu. “Elu parimad aastad olen ma nukkude nimel elanud ja lapsepõlvest saati – olin seitsmenda klassi tüdruk, kodus oli ruumiga väga kitsas, aga mul oli ikka see nukunurk voodi otsas…,” meenutab Kersti. “Ema oli juba täbar, et kaua võib.”
Tähtajaks ei jõuta
Remondiga alustas hanke võitnud Rakvere ettevõte OÜ Tarvaprojekt 20. mail. Kersti kiidab ehitajaid, kes jutustama ega pildile jääda ei tahtnud. Nende töörütm on selline, et kaks nädalat järjest tööd, seejärel pikem nädalavahetus puhkust – neljapäevast esmaspäeva lõunani.
See-eest oli nõus vestlema G4S töötaja, kes teisi-päeval paigaldas tulekahjusignalisatsiooni ja valvesüsteemi ning ehitas side- ja arvutivõrku. Tema ütles, et reedel alustas tööga ja teisipäeval juba lõpetas.
“Kuna põrand oli teisele korrusele uus tehtud, oli üpris keeruline sinna kaablitega pääseda,” lisas töömees. “Paarimees tuleb augustis, paneb andurid külge ja ongi kõik.”
Lepingu järgi pidid ehitustööd tehtud olema 31. augustiks, kuid üllatusena selgus, et maja alumine palgirida oli mäda ja see tuli “plommida”. Mädanenud palgid asendati uutega, aga see töö röövis etteantud ajast kaks nädalat.
Ehitusjärelevalve tegija Taavi Stomma juhtis tähelepanu asjaolule, et hoonele kasutusluba ei saa, kui pole tulekindlaid lagesid. Nüüd tuleb lakke panna mitmekordsed kipsplaadid ja see töö seisab alles ees.
Selgub, et alati ei saa ka kohalikele töömeestele loota. “Kurb lugu, et santlaagrina tööle võetud kohalikud poisid, kelle tööjõud oleks hädasti ära kulunud, said palgapäeval raha kätte ja kadusid,” nentis Ojasalu. “Nii töötavad kaks meest suure pingega edasi, aga nii imet teha ei jõua – siin peaks olema viie-kuuemeheline brigaad.”
Nukuteatri uste avamist võib loota septembris-oktoobris või novembris, kui MTÜ Kärdla Nukuteater oma 20 tegevusaasta täitumist tähistab. “Enne seda tegutsesime koos Leaga lasteraamatukogus viis aastat,” märgib Kersti, et pidada võiks ka 25. sünnipäeva.
Põnev pilt jäi puistevilla alla
Maja asub Kärdla linna muinsuskaitsetsoonis, mis tähendab, et üldmiljöö tuleb säilitada. Seepärast vahetatakse aknad vaid ülakorrusel. Alumise korruse akende seisukord on üsna hea, sest need restaureeriti 2013. aastal. Kersti sõnul oli see üsna ränk töö, sest omaosaluse kompenseerimiseks tuli päris palju tööd teha oma jõududega ja vabatahtliku tööna.
Hoone apteegipoolne välissein sai valkjashall, aga see-eest tulekindel, nagu ette nähtud. Kersti arvas, et sinna võiks midagi joonistada, kasvõi aknad, nagu vanade mõisate ja losside puhulgi tehti.
Vana tapeedi alt tulid välja 1953. aasta ajalehe Rahva Hääl numbrid Lenini ja Stalini piltide ja ülistuslauludega. Veel leiti nõukaaegne tubakakott ja pööningul jäi puistevilla alla üks pilt, mida Kerstil kätte saada ei õnnestunud. Ehitajad olevat lohutanud – kui pilt järgmise remondiga välja tuleb, on sel veel suurem väärtus.
Arenguhüppe lootus KÜSKil
Praegu ootab Kersti vastust Kodanikuühiskonna sihtkapitalilt ehk KÜSKilt. Kuna majaesise varikatuse, tagakülje terrassi ja lõõtsaga kohvikuseina ehituseks PRIAlt saadud toetusrahast ei jätkunud, esitati juunis KÜSKile 12 000 euro suurune toetuse-taotlus. Väidetavalt olevat vastus positiivne ja saama kinnituse augusti alguses.
See, mille Kersti KÜSKilt toetuse saamiseks paberile pani, oli soov arendada nukuteatris teenuseid, mis ühingule ka raha sisse tooks.
KÜSKi projekti juurde kaasati konsultant Viktor Rõbtšenko ja kui KÜSKilt tuleb positiivne vastus, on Rõbtšenko ka edaspidi lubanud ühingut nõustada ja kätt n-ö pulsil hoida.
“Viktor ei jõudnud ära imestada, et me teeme siin lasteringe praktiliselt muidu, ühingu liikmetele mingit maksu pole,” rääkis Ojasalu.
Nüüd siis kehtestati esimest korda liikmemaks 12 eurot aastas. Liikmeid on nimekirjas 22, neist osa toetajaliikmed. “Oleks ainult nupukaid tegijaid kõrvale võtta,” soovis Ojasalu.
Ajudega hulle on vaja
Tulevikus on kavas korraldada nukuteatris näitusi, mõtteid on mõlgutatud koos ühisgümnaasiumiga, kus tegutsevad õpilasfirmad.
Ojasalu arvates võiks nukuteatri kohvikus tegijaiks olla nii kogemustega inimesed kui ka noored: “Kohapeal ei hakka ju keegi küpsetama ega müüma, aga siia võiks omatehtut müüma tulla. Ka õpilaskodust võiks osalejaid ja miks mitte mõnd pillimeest õhtut sisustama kutsuda…,” kavandas ta tulevikku.
Arenguhüppe teenusena plaanib Kersti teatriklubi, milles osaleksid loomingulised ja ärksad inimesed, kel oleks ideid, sõnad suus ja arusaamist asjadest.
“Ega palju inimesi peakski olema, tähtis, et nukuteater kui selline oleks oaas keset halli argipäeva,” käib Kersti Ojasalu unistuste radu. Naerdes lisab ta luuletaja Ave Alavainu mõtte: “Ajudega hulle on vaja…”

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411