Teisipäev, august 7, 2018
 

Lood lihtsate asjade võlust ehk Heli ja Järvi, Margusest rääkimata

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sel neljapäeval, 9. augustil kell 19 saab Orjaku külamajas kuulata humoorikaid hiiukeelseid luuletusi ja muhedaid lugusid elust enesest.
Hiiumaale tuleb luulekogu “Ole ise” autor, Soome menukaim luuletaja Heli Laaksonen, kes lisaks on ka suurepärane esineja. Rahva ees on ta koos Hiiumaa oma näitleja Margus Taboriga, kes Heli luuletused mõnusas hiiu keeles ette kannab. Sõna  ütleb sekka ka luuletuste tõlkija Järvi Kokla.
Luulekogu “Ole ise” ilmus eelmise aasta lõpus ja praeguseks on sellest tehtud kaks kordustrükki. Hiidlaste suur huvi omakeelse kirjanduse vastu on teada-tuntud, kuid raamat on populaarne ka mandriinimeste hulgas ja kandideeris isegi aasta keele-
teo auhinnale.
“Talvistel raamatuesitlustel valitses väga mõnus meeleolu ja nii tekkis mõte korraldada luule ja lugude õhtu ka suvel, kui kodusaarel on ka mandri-, välis- ja suve-hiidlased,” selgitas Järvi Kokla, et Orjaku esinemine on omamoodi peaproov, sest mõttes mõlgub pikema luuleturnee korraldamine sügisel.
Soomes on Heli Laaksoneni
luuleõhtud ülipopulaarsed ja need toimuvad tavaliselt mitmesajakohalistes saalides. Oma olemuselt meenutavad nad veidi stand-up-etendusi. Heli loeb oma luuletusi ja räägib juurde lugusid sellest, mis ta elust ja asjadest arvab, ning kuidas tema luuletused sündinud on. Orjaku luule-õhtul teeb ta seda selges eesti keeles, mida ta on õppinud Tartu ülikoolis.
Laaksonen on Hiiumaal juba kolmandat korda. Eelmisel korral oli ta siin novembris oma luulekogu esitlusel. Seekord vaatab ta ära ka etenduse “Mamma lood”, milles kõlab tema luuletus “Ma taha mammaks”.
Heli Laaksoneni, Margus Taborit ja Järvi Koklat ühendab ka see, et kõigi kolme elus on vanaemal olnud väga oluline koht. “Just vanaema on see, kelle keel, huumor, elutarkused ja maailmanägemine on teinud meist need, kes me oleme,” nentis Kokla.
Heli Laaksonen kirjutab oma luuletused edelasoome murdes, kuid menukad oleks nad ilmselt ka siis, kui need oleks kirjutatud kirjakeeles, sest nende võlu on eelkõige luuletustes peituvas maailmanägemises. Need on korraga filosoofilised ja lihtsad, alati väikese vimkaga. Margus Tabor ütlebki, et talle tundub, et Heli on hingelt hiidlane.
Luuleõhtule tuleks kaasa võtta pisut piletiraha ja kohapeal saab ka soodushinnaga soetada luulekogu “Ole ise”. Kes luuleõhtule ei jõua, saab raamatu soetada ka Hiiumaa kaubamajast, Tormi poest, Heltermaa käsitöömajast, Suuremõisa lossist, Nelja Nurga galeriist või Hiiumaa muuseumist ning hästi-
varustatud raamatupoodidest mandril.
Sündmus on osa Kassari kultuurineljapäevade sarjast.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411