Reede, august 3, 2018
 

Kuumalaine purustas soojarekordi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Riigi ilmateenistuse andmetel ei ole Ristna ilmajaamas kehtivaid kuumarekordeid veel üle löödud, kuid Heltermaa rekord kerkis esmaspäeval 0,3 kraadi võrra.
Kõpu poolsaare Kalana külas asuvas Ristna ilmajaamas on kõrgeimaks õhutemperatuuriks mõõdetud 31,5 kraadi 30. juulil 2003 ja 4. augustil 2014. Tänavune soojamaksimum Ristna jaamas on 30,6 kraadi ja see mõõdeti esmaspäeval.
See-eest mõõdeti uus absoluutne õhutemperatuuri maksimum, 32,3 kraadi, esmaspäeval saare idaosa asuvas Heltermaa ilmajaamas. Eelmine rekord oli seal 32,0 kraadi ja pärit 30. juulist 1994.
Neile, kes kurdavad kuuma on ehk lohutuseks tänavuse juuli kõige madalam õhutemperatuur Hiiumaal. See oli vaid 8,6 kraadi ja mõõdeti Ristnas 1. juulil, Heltermaa ilmajaamas oli miinimum 9,9 kraadi ja see mõõdeti 5. juulil.
Kõige madalam juulikuu temperatuur Ristnas on olnud 4,6 kraadi, see mõõdeti 21. juulil 1958. Heltermaal mõõdetud madalaim juulikuu õhusoe oli 6,0 kraadi, pärit on see 20. juulist 1996.
Jjahedam kui mandril
Hiiumaa ilmajaamade soojanumbrid läbi aegade jäävad alla mandril mõõdetud rekorditele. “Ka sel suvel on saartel asuvates jaamades mõõdetud mõnevõrra madalamaid temperatuure kui mandril,“ kinnitas keskkonnaagentuuri kommunikatsioonijuht Valdo Jahilo.
Nii mõõdeti esmaspäeval Keilas selle suve kuumarekord 34,6 kraadi. Päevaleht vahendas ilmateenistuse valvesünoptiku sõnu, et Keila jaam õhutemperatuuri mõõtmisel arvesse ei lähe, kuna selle asukoht hüdroelektrijaama kõrval ei vasta standarditele. Esmaspäevane Tallinna soojarekord 32,6 kraadi aga jäi püsima.
Tänavune kuum suvi on kaasa toonud ootamatu nähtuse, et Soome lahel on merevesi külm ja Lääne-Eestis soe. Riigi ilmateenistuse juhtivsünoptik Taimi Paljak ütles Hiiu Lehele, et merevee temperatuuri langus on tingitud tugevast idakaare tuulest, mis lükkab pindmise sooja veekihi mere poole ja asemele kerkib sügavamatest kihtidest jahedam vesi.
“Nädalavahetusel tugevnes ida- ja kirdetuul 12–13 meetrini sekundis, puhanguti 17 meetrini sekundis. Pühapäeval küll tuul veidi nõrgenes, kuid puhus ikka idakaarest ning protsess jätkus ning päädis 30. juulil madalaimate näitudega, 3–5 kraadi põhjaranniku randades,“ selgitas Paljak.
Paljak lisas, et tuule suuna muutusega algab ka veetemperatuuri tõus ja nädala teisel poolel on vesi märksa soojem. “Hiiumaal randades püsib soe vesi kõikjal Väinamere ääres, mõningast jahenemist võib sarnase protsessi tõttu täheldada vastu Läänemerd.”
Kuumus annab järele
Riigi ilmateenistuse prognoosi kohaselt annab kuumus täna pisut järele kuna üle Läänemere jõuab kohale madalrõhulohk ja kõrgrõhkkond taandub. Nädalavahetus tuleb tuuline, ka see peaks kuumust leevendama.
Laupäeval sajab paljudes kohtades vihma, vihmavõimalus on väiksem Eesti põhjaservas. Õhutemperatuur on päeval 20–26 kraadi, sajuhoogude all langeb alla 20 kraadi.
Pühapäeval on sooja 22–25 kraadi, esmaspäeval lisandub niiskemat ja jahedamat õhku ning vihmahooge on laialdaselt. Õhutemperatuur on saarte rannikul kuni 20 kraadi, päeval 18–21 kraadi.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411