Teisipäev, august 7, 2018
 

Kunstnik päästab pastoraadimaja

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Maret Kukkur (49) on teatrikunstnik, kuid praegu võitleb ta koos abilistega Reigi pastoraadihoone säilimise eest.
Kohtusime pühapäeval Reigi
pastoraadi õuel, kui seal oli avatud ühepäevakohvik Reigi Pastoraadi Aed ja räägiti lugusid pastoraadist ning seda ümbritsenud aiast.
Maret Kukkur ütles, et sel aastal toetas Hiidlaste koostöökogu Reigi Jeesuse kogudust Leader programmist ligi 42 000 euroga, millele lisandub 10% omaosalust. Selle summa eest tehakse kahe aasta jooksul hädaabitöid, et maja endiselt püsti seisaks.
Maret täpsustas, et tegu pole niivõrd ehitamise kui parandamisega. Seni läks hoone olukord iga aastaga hullemaks: kusagilt kukkus välja krohvitükk või kivi, korstnaid kattev tsement-krohv oli osaliselt lahti tulnud, tükid kukkudes katusekividesse augud löönud ja vihm sajab sisse.
Augud seinas andsid lindudele ja loomadele võimaluse otsida pastoraadis ulualust. “Meil elas siin üks kass, kaks pääsukeste peret, kes nüüd kahjuks on välja visatud,” loetles Maret Kukkur.
Nurk kipub ära kukkuma
Sel aastal tehakse korda hoone vundament, kalded, korstnad, katus ja aknaavad. Aknaid ei restaureerita selle sõna otseses mõttes. “Kui ühel päeval saab veel rohkem raha, siis teeme päriselt ja paneme õiged aknad paika,” selgitas Kukkur.
Probleemseim on hoone põhjakülje nurk, milles suured praod. Jaanuaris pandi koostöös muinsuskaitseametiga nurgale ankrud peale, õnneks on see nüüd stabiilne ega vaju enam.
Kukkur näitas müüripraole ehitatud majakat. “Kontrollimiseks pannakse kips prakku –seda võtet nimetavad spetsialistid kipsmajakaks – kui see vaatamata külmale ja sulale omal kohal püsib, on selge, et müür enam ei vaju, kui aga kips praost välja kukub, siis vajumine jätkub,” selgitas ta tehnoloogiat.
Koos muinsuskaitseametiga on arutatud, mida praoga teha, sest selle kokkupaneku viise on erinevaid. “Kas jätta pragu nähtavaks, sest see on ju ka ajalugu või ajada see kokku… siin on pool aastat aega mõelda,” rääkis ta.
Just selle nurga tõttu kasutatakse saadud rahast tänavu alla poole ja suurem osa tuleval aastal pragulise nurga jaoks.
Niiskus
murendab maja
Pastoraadi tagakülg on üsna sile, nõukaaegseid terrassiposte seal enam pole. See eest tuli terrassi lammutamise ajal selle alt välja vana vundament, mille peale ilmselt toetus algne terrass. Maret Kukkur ütles, et ajutist terrassi ei tule, aga kui võimalused lubavad, tehakse perfektne terrass, niisugune nagu see kunagi oli.
Nõukogude ajal ehitatud terrassist aga oli rohkem kahju kui kasu. “Vihm tuli rennist alla otse terrassile ja pritsis sealt seina peale, kuna seinas on väga suures koguses tsementkrohvi, siis see ära ei pudene, küll aga läheb niiskus selle taha ja murendab müüri,” selgitas Kukkur. “Üks konsultant soovitas – pekske vana krohv maha, sest ühel päeval, kui te krohvima hakkate, pole seal taga enam müürigi.”
Kujundlikult öeldes voolavad suurvee ajal hoone võimsas keldris lausa jõed ning nende jõud on nii suur, et on tsemendist valatud keldri-põranda üles kergitanud.
Maret Kukkur nimetab end prahihundiks, kuna korjab prahihunnikutest välja telliskive selleks, et kui tsemendist keldripõrand ükskord üles võetakse, saaks mõne väiksema pinna laduda samast majast pärit telliskiviga.
“Minu jaoks oli üllatus, et kui ahjud mingil ajal välja lõhuti, siis tellised, mis olid ka tol ajal korduvkasutuses olnud, loobiti aknast välja,” nentis ta. Nüüd on need mulla alla mattunud.
Ootab abikäsi
Kukkur ütles, et tema ise peab taaskasutust maja väärindamise viisiks ja ootab neid, kes tahaksid ulatada abikäe vana pastoraadi päästmiseks. Tema mobiili-
number on 5330 3209 ja igaüks on oodatud, sest tööd on veel palju teha.
Pastoraadi muinsuskaitsealust peahoonet, mis sel asukohal on kolmas ja ehitatud aastate 1775–1779 vahel, korrastab Tallinna firma OÜ Estomar. Restaureerimist ootama jääv hooneosa konserveeritakse.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411