Teisipäev, juuli 17, 2018
 

Võitlus matkaautodega jätkub

EKL
Eesti kämpingute liit tegi juba varakevadel märgukirja riigimetsa majandamise keskusele ja keskkonnaministeeriumile, kirjutati ka maanteeametile – ükski asutus matkaautode metsa all parkimist ja keemiliste WCde loodusesse tühjendamist probleemiks ei pea.
Peale Hiiu Lehes ilmunud artiklit “RMK ja omavalitsus matkaautodes probleemi ei näe” võttis toimetusega ühendust Eero Kaljuste Eesti kämpingute liidust (EKL), kes kinnitas, et probleem pole mitte ainult Hiiumaal, vaid üle Eesti.
Ta kutsus üles pildistama ja EKLile saatma kõiki metsa alla parkinud matkaautosid. “Kogume materjalid üle Eesti kokku ja katsume survestada,  riigimetsa majandamise keskust,” ütles Kaljuste.
Võitlemaks probleemiga, on paigaldatud üle Eesti iseseisvalt kämpingutega karavanide öist peatumist keelavaid märke, mis on nii-öelda ebaseaduslikud. “Keegi ei ole neid seni maha võtma hakanud ja nii paigaldasimegi eelmisel nädalal Saaremaale koostöös Tehumardi kämpinguga veel viisteist niisugust märki.”
Kämpingute keelamiseks lisateatetahvel
EKLi, Balti kämpingute liidu ja Euroopa kämpingute assotsatsiooni pöördumises maanteametile seisab, et Balti riike külastab aina enam sõidukelamutega reisivaid turiste ning on tekkinud olukord, kus need pargitakse avalikesse parklatesse või metsa alla, tekitades sellega loodusele märgatavat kahju. Keemilise WC jäätmeid tühjendatakse metsa alla, pesuveel lastakse voolata maha ja kõikjale jäetakse märkimisväärselt prügi. Eriti drastiliseks on muutunud olukord RMK puhkekohtades, Lahemaa Rahvuspargi looduskaitsealadel, Taevaskojas, Pärnu maakonna mereäärsetel aladel ja Nõva piirkonnas Läänemaal.
Lahendusena näeb EKL lisateatetahvli kasutuselevõtmist, mis keelaks sõiduk-elamute parkimise. Analoogne märk on juba kasutusel näiteks Lätis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. Lisaks on enamikus neist riikidest liiklusseadustes või eeskirjades nõue, et sõidukelamud võivad peatuda pikemalt kui kuus tundi või öisel ajal vaid ettenähtud parklates.
Maanteamet lisateatetahvlit vajalikuks ei pea
“Leiame, et täiendava lisateatetahvli kasutuselevõtt ei ole otstarbekas, sest pole mõistlik kasutada katseliselt keelava iseloomuga märke või lisateatetahvleid kuna puudub vastav õiguslik reaktsioon selle märgi vastu eksimise osas,” vastas maan-teeameti alalise liikluskorralduse koordinaator Ergo Tammel EKLi pöördumisele. Tema sõnul pole EKLi pakutud sümbolil kujutatud sõidukile vastavat kategooriat ning seetõttu ei ole see iseenesestmõistetav.
Olukorra lahendamiseks soovitab Tammel rakendada sarnast lahendust nagu on teinud ka maanteeamet. “Nimelt oleme kujundanud parklatesse kollasel taustal kakskeelseid heakorraeeskirju ning just see meede aitab kaasa konkreetse probleemi lahendamisele,” ütles ta. Liikluskorralduse koordinaator lisas veel, et kui parklas on ruumi sõiduk-elamu parkimiseks, kuid puudub elektri, vee või kanalisatsiooni varustus, ei peaks keelama nende parkimist ega peatumist. “Tegelema peaks hoopis prügi ja jäätmete vales kohas mahaviskamisega,” märkis Tammel.
Sõidukelamulaagrite rajamine pole RMK eesmärk
RMK külastuskorraldusosakonna juhataja Marge Rammo sõnul vajab matkaautodega metsa alla parkimine kindlasti reguleerimist. Tema sõnul osutab aga RMK avalikkusele igaüheõigusest tuginevat looduses liikumise teenust väljakujunenud mahus looduse koormustaluvust riivamata. “Selle tegevuse juures pole sõidukelamulaagrite rajamine olnud RMK eesmärgiks,” ütles Rammo.
Tema sõnul pole RMKl riigimetsa majandajana õigus-aktidest tulenevat riikliku järelevalve teostamise või õigusrikkumiste menetlemise ja nende toimepanemises süüdiolevatele isikutele karistuste määramise õigust. “RMK töötajatel puuduvad kogemused kõnealuse teenuse olemuse ja kvaliteedi hindamiseks,” tõdes Rammo.
Tema sõnul ollakse valmis EKLiga muret tegevaid teemasid arutama, aga samas ollakse seisukohal, et RMK pädevuses pole ettevõtja poolt osutatava teenuse kvaliteedi hindamine.

 

Sildid: , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Suvila

    Keelake jah kõik ära, siis ei tule saartele enam ühtegi turisti

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411