Teisipäev, juuli 24, 2018
 

Sada silmapaari läbi kahe silmapaari

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Projekti autor, Hollandis elav graafiline disainer Kaire van der Toorn-Guthan ütles, et tutvus Toomas Volkmanniga ühe teise projekti kaudu.
Kuna Volkmann on portreefotograaf, tekkis mõte teha Eesti jaoks midagi piireületavat – töö vili on praegu vaadata Kärdla kultuurikeskuses.
Kuna osa proovipilte oli olemas, pakuti kõigepealt firmadele tulevast raamatut müügiks, et nad saaks seda Eesti riigi 100. sünnipäeva puhul kellelgi kinkida. Ettevõtmisse usuti, raamatumüük õnnestus ja tänu ettemaksule sai näituse korraldamisega peale hakata.
Ettevõtmisel on ka paar suursponsorit, näiteks LHV pank. “Nende soov oli, et me portreteeriks ka Rain Lõhmust kui esimese Eesti kapitalil põhineva panga asutajat – see meie kontseptsiooniga sobis,” rääkis Kaire van der Toorn-Guthan.
Suurem eestlane kui eestlane
Teiseks suurtoetajaks oli New Yorgis elav ameeriklane Jason Grenfell-Gardner, kes on Eestis asutanud firma, siin ka elanud ja räägib eesti keelt.
“Selle firma direktor on mu sõbranna ja ta ütles – kui sa kedagi tahad portreteerida, siis võta see mees, ma pole suuremat Eesti fänni näinud – ta on rohkem eestlane, kui nii mõnigi teine, kes on eestlane,” rääkis Kaire. Projekt meeldis, Jason soovis selles osaleda ja seda toetada. Näiteks oli ainus võimalus Toomas Hendrik Ilvese pildistamiseks lennata San Fransiscosse, vajamineva 3000 eurot selleks andis Jason.
Kaire kiidab abilisi, keda projektis oli palju. Tänu neile saadi pildile viis inimest, keda  kindlasti jäädvustada taheti: Arvo Pärt, Hando Runnel, Ivo Linna, Viivi Luik ja Ita Ever.
Kairelt on küsitud, miks on valik langenud näiteks Ilmar Reepalule. Reepalu on sündinud Rootsis, samas ainuke eestlane, kes seal olnud linnapea. Malmö linnapeana on ta ka linnaplaneerija ja panustanud palju linna arengusse.
Küsimusele, mis projekti juures kõige rohkem rõõmu valmistas, vastas Kaire van der Toorn-Guthan: “Mulle isiklikult on kõige rohkem rõõmu teinud kuivõrd ühenduses me üksteisega oleme – selles on olnud nii palju soojust ja ehedust.”
Jako tervitab tulijat
Toomas Volkmann alustas silmapaaride ülespildistamisega juba kaks ja pool aastat tagasi. Volkmanni sõnul võiks ju arvata, et EV100 ja mis seal ikka: “Ühtpidi tundub see väga lihtne, panna sada inimest ritta, aga kui sa sead tingimuseks, et peaks olema pooled mehed ja pooled naised, nende hulgas peaks olema lapsi ja kultuuritegelasi,” selgitas Volkmann. “Kõige lihtsam oleks olnud pildistada ainult kultuuritegelasi, aga Eesti ei koosne ju ainuüksi kultuuriinimestest, meil on ju inimesi kõigilt elualadelt.” Nii kuluski pildistamiseks kaks ja pool aastat.
Kõige suurem probleem oli leida laps, kes oleks sündinud eelmisel aastal ja 2018. aastal täpselt üheaastane. See õnnestus ja nüüd on Jako näitusekülastaja esimene tervitaja.
Toomas imetleb sajaaastase Linda uskumatut energiat, kes esimesel kohtumisel vabandas, et lonkab pisut kuna oli aeroobikatunnis puusa veidi välja väänanud.
Kärdlas on näitus üleval septembri alguseni, siit liigutakse Tallinnasse, sealt edasi Saksamaale, Luxemburgi ja näitus jätkab ringkäiku ka tuleval aastal.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411