Reede, juuli 6, 2018
 

Rohkem kui lapitekinäitus

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud lapikunsti­näituse avamine Tuuru maja trepil oli väga pidulik – maasika­šampuse, maasikate ja kookidega, lapikunst on popp ka Hiiu saarel.
Avamisel selgus, et Hiiumaa autoritelt on suurnäitusel mitte kolm, vaid neli vaipa: lisaks Siret Lahemaa, Heli Faifruki ja Ly Uibopuu vaibale ka Liia Tali kätetöö – kõik neli on ka Hiiumaa käsitööseltsi liikmed.
Üks erilisemaid vaipu ongi meie Siret Lahemaa vaip – kui kõigi teiste vaipade lapid on aluskanga külge kinni õmmeldud, siis see on lahtistest, vaid ühest küljest kanga külge kinnitatud sinistest ja valgetest lappidest. Lahemaa ütles, et inspiratsiooni sellise vaiba tegemiseks sai ta hiiu rüist ehk nukkudega tekist. Veel täpsustas ta, et muster, mille lapid moodustavad, on Reigi kihelkonna kindamuster.
99 naise tehtud vaiba hulgas on ka üks mehe valmistatud lapivaip – selle tegi Villem Lukk ning vaibal on kujutatud sinimustvalgetes värvides suitsupääsukest.
Tuuru maja seintel rippuvatel väikestel, ruutmeetri­suurustel lapivaipadel on kujutatud inimesi ja maju, Eesti kaarti ja maastikke, laulupidu ja Tartu raekoda, aknaid ja hoidiseid, lilli ja puid, merd ja taevast, isegi mesilat ja kiluvõileiba.
Kõigi saja vaiba kohta on kirjas selle autor ja saamis­lugu ning kausta, kus kõik see kirjas, saab näitust vaadates näppu võtta.
Hiiumaa käsitööseltsil aitas Tuuru maja seintele näituse üles seada kunstnik Valev Sein. Ka piduliku avamise korraldas käsitööselts, millel praeguseks juba 108 liiget.
Näitust saab Tuurus vaadata ja lugeda vaipade saamis­lugusid kuni järgmise laupäeva, 14. juulini, siis rändab näitus edasi Suuremõisa lossi.
Lapimuttide näitus
Ilma suurema tähelepanuta avati ja suleti veel üks lapi­näitus, sedapuhku Kõrges­saare valitsejamajas. Kolmandat aastat panid oma tööde näituse üles Lauka Lapimutid ja Kõrgessaare raamatukogu huviklubi käsitöönaised. Esimese seltskonna moodustavad Heli Faifruk, Vilja Treialt, Siret Lahemaa, Aave Kark ja Lehte Padu, teise Aino Barinov, Ellen Petjärv, Ene Mänd, Tiia Vaks ja Õie Haavapuu. Kahe seltskonna ühendavaks lüliks on suur lapikunsti­huviline Liia Toom. Tema oli ka see, kes viimast päeva avatud näitust Hiiumaa küladepäeva ajal allakirjutanule põhjalikult tutvustas.
“Lauka Lapimuttide ringis käivad ka noored töölkäivad naised ja nad jõuavad nii palju teha, et lihtsalt teeb kadedaks kui nad tulevad jälle oma töödega,” ütles Toom. Ta esitles Heli Faifruki lapivitraaži­tehnikas ja kangastelgedel valminud töid, Vilja Treialti teksalappidest seelikut jaSiret Lahemaa käe all valminud Kihnu naise jakki.
Raamatukogu käsitööringi kudujate töödest eristusid Ene Männi pitsilised, volangi ja veniva äärisega uhked sokid, mida ta jõuludeks kingib oma lähedastele. Liia rääkis, et mullu kudus Ene neid 20 paari, Aino Barinov lisas, et igas kingipakis oli ka purk Ene enda keedetud põldmarja­moosi.
Veel näitasid nad Tiia Vaksi temaatilisi taaskasutus­sokke – spordivõistluste sokid, Ööülikooli sokid – küllap tänavu valmivad jalgpalli MMi sokid. Niisama paigal istuda ja telekat vaadata või raadiot kuulata pole tal kombeks.
Koos on õpitud ka uusi oskusi: Siret õpetas naisi karpi ja märkmikku valmistama, siidivärviga T-särke kaunistama, vanadest teksapükstest uusi asju valmistama. “Siret õpetab meile igasuguseid tehnikaid ja meie peame siis välja mõtlema, kus me neid kasutame,” rääkis Liia Toom ja lubas järgmisel aastal ka Hiiu Lehele teada anda, kui järgmine näitus üles saab.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411