Reede, juuli 20, 2018
 

Pussitatud maal päästeti ahjust

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Richard Uutmaa seiklusliku minevikuga maal päästeti napilt hooldekodu katlamaja ahjust ja jõudis taastatuna tagasi Sõru muuseumi.
Pühapäeval oli Sõru muuseumi kogunenud paarkümmend huvilist, et näha, milline näeb välja  1940. aastal valminud ja Emmaste koolile kingitud õlimaal “Rannaküla” peale taastamist.
Muuseumi direktori Helve Russaku sõnul valiti taastamiseks Uutmaa maal, kuna tegemist on Sõru muuseumi kogu kõige väärtuslikuma, professionaalse kunstniku tehtud pildiga.
“Euroopa kultuuripärandi aastal on ülimalt oluline, et mõistaksime, mis üldse on Euroopa kultuuripärand ja missugune on selle kõige otsesem seos pärandiga, mille omanikuks oleme meie ise,” rääkis Russak.
Maali taastamiseks raha kogunud Sõruotsa külaseltsi juhatuse liige Katrin Visnapuu toonitas, et kogukonna jaoks on maalil suur tähtsus. “Uutmaal on selliseid meremaale palju, enamasti Põhjarannikult, tema “Rannaküla” motiiv on tehtud aga siinsamas ja usume, et see räägib kaua meile siinsest ajaloolisest vaatest seitsekümmend kaheksa aastat tagasi.”
Visnapuu sõnul on tore, et see maal elab edasi, jätkab oma lugu ja osaleb aktiivselt kogukonna elus: “Sobib nagu vapiloomaks muuseumile ja kogu siinsele piirkonnale.”
Emmaste osa vallavanem Hergo Tasuja tänas tegijaid ja toonitas, et suured asjad saavad sündida ainult koostöös: “Siin piirkonnas on see saanud juba traditsiooniks, meenutame kasvõi Sõru sadama taastamist või muuseumi, mida ilma kogukonna algatuseta ja eestvedamiseta tänasel kujul kindlasti poleks.”
Keerulise saatusega maal
Endine õpetaja Sende Lipu meenutas maali keerulist saatust. Lipu rääkis, et Uutmaa kinkis valminud maali legendaarse koolijuhi Maria Breveri kaudu Emmaste koolile. Taies, millele üks koolipoiss pussihaavad sisse lõi, rippus tema kirjandusklassis. Kui koolis alustati põhjalikku remonti, viidi kõik asjad kunagise mõisaaida peale, kus praegu on kooli käsitööklass.
“Küsimus oli, kuhu maal läheb? Võtsin selle seinalt maha ja mõtlesin, et peaksin selle koju viima, aga ei julgenud, sest teadsin maali väärtust ja andsin nende kätte, kes asju aida peale viisid. Ühel hetkel tuli aga käsk – kõik asjad aidast vanadekodusse viia,” meenutas Lipu.
Nii sattus kunstiteos kuidagi Tohvri hooldekodu katlamajja. Katlakütja Leopold Hiis, kes oli maali näinud, olevat öelnud, et tema käsi ei tõuse seda ahju viskama. Nii kutsuti kohale Milvi Vanatoa, kes tõi maali vastasutatud Sõru muuseumi ja nii sai see päästetud. Milvi oli see, kes parandas oma käega ja halli värviga kaks maalis olnud auku.
Kalleim maal maksab kümneid tuhandeid eurosid Richard Uutmaa maal “Rannaküla” ootas taastamisjärjekorda veebruarikuust. Restaureerimiseks Kanuti ennistuskoja meistrite käe all kulus umbes kuu. Vana ja pudisema hakanud pildiraami asemele pandi uus, täpse aruande, mida maali värskendamiseks tehti, saab muuseum kätte augustikuus.
Töö läks maksma 500 eurot, 200 eurot kogus Sõru külaselts eelmise aasta kohvikutepäeval Maria-Mafalda kohvitoas, Emmaste osavald toetas 300 euroga.
Uutmaa maalide keskmine hind kõigub 1200–2000 euro ümber. Tema kalleim maal “Altja rand” müüdi 2006. aastal Vaal galeriis toimunud kunstioksjonil rekordhinnaga 245 000 krooni, praeguses vääringus u 15 600 eurot.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411