Teisipäev, juuli 17, 2018
 

Meie linnuriigi uusasukad

Toomas Vikerpuur
Maie VIkerpuur
Viimastel aastatel on Hiiumaa linnustikku lisandunud mitmeid uusi liike nii pesitsejate kui eksikülalistena.
Üleeelmisel nädalal nähti Emmaste lähedal Harju uuel järvel tuliparti (Tadorna ferruginea). Tegemist on meist kagus ja idas leiduva liigiga, kelle lähimad asurkonnad asuvad Ukrainas. Tulipardi lähim sugulane on ristpart (Tadorna tadorna).
Paar aastat tagasi tõestati kanada lagle (Branta canadensis) pesitsemine saarel. Tegemist on inimeste poolt Euroopasse toodud liigiga. Esimest korda nähti seda liiki Hiiumaal 1968. aastal. Kanada lagle on luigest pisut väiksem ja oma agresiivsuse tõttu võib tulevikus välja tõrjuda hallhane.
Viimasteks uuteks liikideks võimalike pesitsejatena Hiiumaal on lammitilder, hõbehaigur ja kaeluskärbsenäpp, kindlaks pesitsejaks urvalind. Uuteks võimalikeks tulijateks pesitsejatena on juba Mandri-Eestis kohatud lääne-pöialpoiss, väike-käosulane, tamme-kirjurähn ja vöötkakk.
Viimase kümne aasta uuteks eksikülalisteks Hiiumaal on kirde-mustlagle, puna-harksaba, stepi-loorkull, koldjalg-hõbekajakas, kõnnuõgija, lõuna-hallõgija, ida-mustvaeras, mägiraat, mesilasenäpp, euroopa kaelustäks ja siberi väike-lehelind.
Kõik need liigid vajavad linnuharulduskomisjonis tõestamiseks fotot ja enamikku neist on kohatud Ristnas – Eesti ühes parimas linnuvaatluskohas.

Leho Aaslaid
EOÜ liige

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411